'فرمانده ارشد طالبان در غرب افغانستان کشته شد'

طالبان
Image caption طالبان

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان می گویند یک فرمانده ارشد گروه طالبان در اثر یک عملیات هوایی در غرب این کشور کشته شده است.

به گفته این نیروها، یک فرمانده ارشد گروه طالبان به نام ملا مصطفی نیز در میان این کشته شدگان است.

این عملیات در ولسوالی شهرک ولایت غور انجام شده و نیروهای ائتلاف می گویند، در اثر آن هیچ آسیبی به غیرنظامیان نرسیده است.

مقام های محلی در غور، تعداد تلفات این عملیات را ده نفر خوانده اند و نیز در مورد کشته شدن ملا مصطفی در این عملیات، ابراز بی اطلاعی کرده اند.

نیروهای ائتلاف می گویند، این فرمانده طالبان، احتمالا با نیروی قدس در ایران ارتباط داشته است.

با این حال، فردی که خود را ملا مصطفی معرفی می کرد، در تماس با رسانه ها ادعا کرد که گزارش کشته شدن او نادرست است.

'تثبیت موقعیت'

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می گویند، این عملیات که موتر (خودرو) حامل ملا منصور را هدف قرار داد، براساس اطلاعات دقیق استخباراتی انجام شده و در آن حداقل شانزده شورشی مسلح دیگر نیز کشته شده اند.

در اعلامیه ای که این نیروها منتشر کرده اند، آمده است که اطلاعات استخباراتی، موقعیت ملا مصطفی را یک منطقه کوهستانی در ولسوالی شهرک تثبیت کرده بود و عملیات زمانی صورت گرفت که او با استفاده از یک موتر، از محل اقامت خود بیرون شده و پس از توقف در یک منطقه دورافتاده، با گروهی از شبه نظامیان یکجا شد.

اعلامیه می گوید که ملا مصطفی، مسئول سازماندهی حملات مسلحانه و بمبگذاری ها در مسیر بزرگراه غور - هرات بوده و یک گروه صد نفری از شورشیان مسلح را تحت فرماندهی خود داشته است.

در این اعلامیه همچنین آمده است که "این فرمانده طالبان اخیرا با رهبران ارشد طالبان دیدار کرده و بنا بر گزارشها، با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ارتباط داشته است."

نظامیان ائتلاف در افغانستان باور دارند که کشته شدن این فرمانده طالبان، می تواند روی فعالیت این گروه، حداقل در حوزه غربی افغانستان تاثیر بگذارد.

اما برخی گزارش های دیگر نیز نسبت به خبر کشته شدن ملا مصطفی ابراز شک و تردید کرده و مقامات محلی در غور نیز تا حال این خبر را تایید نکرده اند.

مطالب مرتبط