تردید درباره کشته شدن یک فرمانده طالبان

طالبان
Image caption نیروهای ائتلاف می گویند که حمله به خودرو حامل ملا مصطفی بر اساس اطلاعات دقیق انجام شده بود

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان می گویند یک فرمانده طالبان که گفته شده بود در حمله هوایی در روز چهارشنبه (10 ژوئن) کشته شده، ممکن است از این حمله جان سالم بدر برده باشد.

مقامات آمریکایی اعلام پیشتر کرده بودند که ملا مصطفی، از فرماندهان ارشد گروه طالبان در اثر یک عملیات هوایی در غرب این کشور کشته شده است. این عملیات در ولسوالی شهرک ولایت غور انجام شد.

با این حال، فردی که خود را ملا مصطفی معرفی می کرد، در تماس با رسانه ها ادعا کرد که گزارش کشته شدن او نادرست است. این فرد ادعا کرده است که در این حمله هوایی شش نفر از محافظانش به همراه یازده غیر نظامی کشته شده اند.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که در این حمله هیچ غیر نظامی کشته نشده است.

بر اساس گزارشها مقامات آمریکایی گفته اند که آنها در این خصوص تحقیقاتی را آغاز کرده اند.

چگونگی حمله هوایی

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا گفتند عملیات هوایی که روز چهارشنبه (10 ژوئن) موتر (خودرو) حامل ملا منصور را هدف قرار داد، براساس اطلاعات دقیق استخباراتی انجام شده و در آن حداقل شانزده شورشی مسلح دیگر نیز کشته شده اند.

در اعلامیه ای که این نیروها منتشر کرده اند، آمده است که اطلاعات استخباراتی، موقعیت ملا مصطفی را یک منطقه کوهستانی در ولسوالی شهرک تثبیت کرده بود و عملیات زمانی صورت گرفت که او با استفاده از یک موتر، از محل اقامت خود بیرون شده و پس از توقف در یک منطقه دورافتاده، با گروهی از شبه نظامیان همراه شد.

اعلامیه می گوید که ملا مصطفی، مسئول سازماندهی حملات مسلحانه و بمبگذاری ها در مسیر بزرگراه غور - هرات بوده و یک گروه صد نفری از شورشیان مسلح را تحت فرماندهی خود داشته است.

در این اعلامیه همچنین آمده که "این فرمانده طالبان اخیرا با رهبران ارشد طالبان دیدار کرده و بنابر گزارشها، با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ارتباط داشته است."

مطالب مرتبط