مقامات افغان: حملات شورشیان تهدید جدی نیست

شورشیان، عکس از آرشیو
Image caption آقای عمر گفت حملات شورشیان مانع برگزاری انتخابات در افغانستان نخواهد شد

مقامات افغان در واکنش به سخنان یک ژنرال ارشد ارتش آمریکا مبنی بر افزایش حملات شورشیان گفته اند که این حملات، جای نگرانی ندارد.

روز گذشته ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، که فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای میانه را به دوش دارد، در واشنگتن گفت حملات شورشیان در افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی به بالاترین حد خود رسیده است.

آقای پتریوس همچنین گفت که این افزایش تا حدودی به دلیل هدف قرار گرفتن پناهگاههای ستیزه جویان در منطقه است.

او گفت: "شکی نیست که وضعیت به خصوص طی دو سال اخیر بدتر شده است و دوران سختی در پیش است."

مقامات افغان گفته اند که شورشیان همه ساله با گرم شدن هوا به حملات خود افزایش می دهند ولی این به گفته آنان، تهدیدی جدی شمرده نمی شود.

وحید عمر، رئیس دفتر رسانه های حکومت افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت: "از دیدگاه ما وضعیت بسیار متشنج نیست؛ وضعیت تحت کنترل است."

او افزود: "حملات کوچک سازمان دهی شده (از سوی شورشیان) در مناطق ناامن وجود داشته، اما تهدیدی جدی علیه حکومت افغانستان و نیروهای خارجی وجود ندارد."

آقای پتریوس در حالی در باره افزایش حملات شورشیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است که ۶۷ روز بیشتر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در این کشور باقی نمانده است.

مقامهای ارتش و پلیس افغانستان اخیراً بارها از اجرای عملیات نظامی و تامین امنیت در آستانه برگزاری انتخابات سراسری بیست و نهم اسد/مرداد ۱۳۸۸ سخن گفته اند.

آقای عمر هم در سخنان خود تاکید کرد که افزایش "حملات پراکنده" شورشیان در افغانستان "به هیچ صورت" نمی تواند مانع برگزاری این انتخابات شود.

این سخنگوی دولت افغانستان گفت: "ما پیش بینی می کنیم که دشمنان مردم افغانستان ممکن است تلاش کنند که امنیت را در آستانه برگزاری انتخابات مختل کنند، ولی ما این آمادگی را داریم که به هر نوع تهدید امنیتی که متوجه مردم و روند انتخابات شود، پاسخ بدهیم، چنانکه در بسیاری موارد ما در حالت دفاعی نه بلکه در حالت تهاجمی هستیم."

پیشتر از این وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده بود که ۱۰ ولسوالی/فرمانداری در مناطق جنوبی و شرقی این کشور تحت کنترل طالبان است و ارتش برای بازپس گیری این ولسوالی ها اقداماتی را روی دست گرفته است.

مطالب مرتبط