۵۷ نامزد انتخابات افغانستان رد صلاحیت شدند

عزیزالله لودین
Image caption آقای لودین گفت داشتن تابعیت دوگانه و ارتباط با گروههای مسلح غیرقانونی از دلائل رد صلاحیت نامزدهای رد شده است

کمیسیون انتخابات افغانستان نامهای ۵۷ نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را علام کرد.

عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در گفتگو با خبرنگاران گفت نامزدهای رد صلاحیت شده شامل، دو نامزد ریاست جمهوری، یک معاون دوم نامزد ریاست جمهوری و ۵۴ نامزد انتخابات شوراهای ولایتی می شوند.

اکبر بای، رئیس شورای ترکتباران افغانستان و جعفر هوفیانی نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری هستند و ضیاءالدین، معاون دوم سنگین محمد رحمانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم رد صلاحیت شده است.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ارتباط با گروههای مسلح غیرقانونی و داشتن تابعیت دوگانه را از دلائل رد صلاحیت این نامزدهای انتخابات اعلام کرد.

پیش از این یک نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری، به نام داوود میرکی، از شرکت در رقابتهای انتخاباتی به عنوان نامزد انصراف داده بود.

به این ترتیب شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ۴۴ به ۴۱ نفر کاهش یافت. اگرچه این فهرست "نهایی" شمرده می شود، اما مقامات کمیسیون انتخابات می گویند اگر نامزدها در جریان مبارزات انتخاباتی دست به تخلف بزنند، احتمال حذف نام آنها از این فهرست وجود دارد.

Image caption اکبر بای نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری که در سال ۱۳۸۳ خورشیدی برگزار شد، ۱۸ نفر به عنوان نامزد شرکت کرده بودند. حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی برنده این انتخابات بیش از ۵۵ درصد آرا را از آن خود کرد.

در دور دوم انتخابات، که در بیست و نهم اسد/مرداد برگزار خواهد شد، دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه/دارایی از رقیبان عمده آقای کرزی شمرده می شوند.

میرویس یاسینی، نائب اول رئیس مجلس نمایندگان، رمضان بشردوست، عضو این مجلس، هدایت امین ارسلا، مشاور ارشد رئیس جمهوری، عبداللطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی، ملا سلام راکتی، عضو مجلس نمایندگان و فرمانده پیشین طالبان، شهنواز تنی، وزیر دفاع دولت کمونیستی در سالهای ۶۰ خورشیدی، از دیگر نامزدهای این انتخابات هستند.

شهلا عطا عضو مجلس نمایندگان و فروزان فنا، همسر دکتر عبدالرحمان، وزیر پیشین هوانوردی، که در سال ۱۳۸۱ کشته شد، دو نامزد زن هستند که با ۳۹ نامزد مرد رقابت خواهند کرد.

مطالب مرتبط