روزنامه های کابل: شنبه، ۲۳ جوزا

بررسی سخنان اخیر فرمانده ستاد فرماندهی ارتش آمریکا مبنی بر افزایش حملات شورشیان در افغانستان و مسائل انتخاباتی در این کشور، از موضوعهای عمده روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با توجه به سخنان اخیر ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه مبنی بر افزایش حملات شورشیان در افغانستان تاکید کرده که باید ارتش و پلیس این کشور تقویت شوند.

آقای پتریوس روز پنجشنبه، ۲۱ جوزا/خرداد در واشنگتن گفت که حملات شورشیان پس از سقوط طالبان در ۲۰۰۱ میلادی به بالاترین حد خود رسیده است. او همچنین گفت: "شکی نیست که وضعیت به خصوص طی دو سال اخیر بدتر شده و دوران سختی در پیش است."

به نظر انیس، شورشیان برای کمرنگ کردن حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، که تا حدود دو ماه دیگر برگزار خواهد شد، تلاش می کنند امنیت را مختل کنند.

با این حال انیس تاکید کرده برای این که افغانستان بتواند در درازمدت از خود دفاع کند، باید ارتش و پلیس این کشور تجهیز و حمایت مالی شود. انیس همچنین افزوده که افغانستان در درازمدت به هیچ صورت نمی تواند متکی به "حمایت دیگران" باشد.

روزنامه هشت صبح واکنش مقامات افغان به این سخنان آقای پتریوس را، که گفته اند حملات شورشیان برای حکومت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور تهدیدی جدی نیست، نقد کرده است.

وحید عمر، رئیس دفتر رسانه های حکومت افغانستان در واکنش به همین سخنان آقای پتریوس گفت که "حملات کوچک سازمان دهی شده (از سوی شورشیان) در مناطق ناامن وجود داشته، اما تهدیدی جدی علیه حکومت افغانستان و نیروهای خارجی وجود ندارد."

سرمقاله نویس هشت صبح پرسیده که آیا واقعاً ۴۰۰ حمله از سوی شورشیان در یک هفته جدی نیست و مرگ آنهایی که در این حملات کشته می شوند هم "بی اهمیت" است.

به نظر هشت صبح، ممکن است شورشیان نتوانند مانع برگزاری انتخابات شوند، اما اثراتی که حملات آنان بر روند برگزاری انتخابات بجا می گذارد باید محاسبه شود.

روزنامه نخست در مطلبی در صفحه اول خود نوشته که آقای پتریوس این سخنان خود را همزمان با افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان بیان کرده است.

نویسنده مطلب افزوده که آمریکا در مورد موفقیت راهبرد جدید خود در مبارزه با تروریسم در افغانستان و منطقه دچار "تردید" شده است.

نخست در ادامه نوشته است که ادامه وخامت اوضاع امنیتی همزمان با افزایش نیروهای خارجی در افغانستان، اعتقاد به پایان جنگ از راه نظامی را زیر سوال خواهد برد.

ماندگار با اشاره به اعلام شمار نامزدهایی که نامهای آنها از فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی حذف شده، شک و تردیدهایی را در باره کارکردهای کمیسیون شکایات انتخاباتی مطرح کرده است.

هفته گذشته کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی اعلام کرد که نام سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری و ۵۴ نامزد انتخابات شوراهای ولایتی بر اثر شکایات وارد شده از فهرست حذف شده است.

ماندگار نوشته که "اگر کمیسیون واقعاً به گونه بی طرفانه عمل می کرد، باید بدون شک فهرست حذف شدگان بیشتر از آن می بود که حالا اعلام شده است."

نویسنده با عنوان کردن آنچه که آن را "خیمه شب بازی های سیاسی" خوانده، این نگرانی را مطرح کرده است که نکند سرنوشت پنج سال آینده مردم افغانستان بجای روند سالم سیاسی با "معامله گری ها" رقم بخورد.

آرمان ملی در صفحه نخست خود از حمایت عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان از نامزدی دکتر عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است.

روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به آقای نور نوشته که "فساد در دستگاه حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حضور افراد متعصب و قوم گرا در کاخ ریاست جمهوری و توزیع غیرعادلانه کمکهای بین المللی"، از دلائل عدم حمایت والی بلخ از آقای کرزی است.

مطالب مرتبط