تاکید بر ادامه کمکهای ترکیه به افغانستان

Image caption ترکیه بیش از صد و سی میلیون دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده است

وزیر خارجه ترکیه گفته است که کشور او در مقام ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل، خواستهای دولت افغانستان را در این شورا بازتاب خواهد داد.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در خبرنامه ای گفته است که احمد داووداوغلی، وزیر خارجه ترکیه در دیداری با آقای کرزی، در کابل گفت کمک های ترکیه به افغانستان در زمینه های بازسازی و تامین امنیت این کشور ادامه خواهد یافت.

دفتر آقای کرزی همچنین می گوید وزیر خارجه ترکیه در این دیدار گفت: "ترکیه که ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده دارد، به حیث کشور برادر و دوست مردم افغانستان در این شورا انعکاس دهنده خواست ها و پیشنهادهای دولت و مردم افغانستان خواهد بود."

در این دیدار همچنین بر ادامه نشست های مقام های افغان و پاکستانی به میزبانی ترکیه برای "تقویت هرچه بیشتر اعتماد و گسترش روابط اقتصادی میان سه کشور" تاکید شد.

پیش از این رهبران افغانستان و پاکستان دو دور با هم در ترکیه با میزبانی رئیس جمهوری این کشور گفتگو کرده اند.

همکاری های منطقه ای، به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در منطقه، از موضوع های عمده این گفتگوها بوده است.

آقای داووداوغلی همچنین در یک نشست مشترک خبری با رنگین دادفر اسپنتا، همتای افغانی اش گفت که کشور او در آموزش ارتش ملی و تامین امنیت افغانستان کمک خواهد کرد.

او گفت: "ما در بخش های مختلف بازسازی افغانستان متعهد هستیم. تامین امنیت، رشد آموزش و پرورش و آموزش ارتش ملی افغانستان، از اولویت های کاری ما در افغانستان است."

وزیر خارجه ترکیه افزود: "ما اجرای بیش از ۵۰۰ پروژه عمرانی در مناطق مختلف افغانستان روی دست داریم که برخی از آن ها تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است."

همچین آقای اسپنتا در این نشست از توافق بر سر تشکیل یک شورای مشترک برای هماهنگ کردن همکاری ها میان دو کشور خبر داد.

آقای اسپنتا گفت: "توافق کردیم که شورای عالی گفتگوهای استراتژیک و همکاری میان دو کشور را ایجاد کنیم تا مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه های گوناگون، همکاری های اقتصادی تبادلات سیاسی، همکاری های استراتژیک و امنیتی را ارزبابی کند و مشخص بسازد."

وزیر خارجه ترکیه روز گذشته وارد افغانستان شد و در آغاز سفرش از برخی ولایت های شمالی این کشور دیدار و با مقام های محلی این ولایت ها گفتگو کرد.

ترکیه بیش از ۹۰۰ سرباز در چارچوب نیروهای ناتو در افغانستان دارد و گروه بازسازی ولایتی ولایت وردک در جنوب غرب کابل هم تحت اداره نیروهای ترکی است.

مطالب مرتبط