برنامه تازه برای بیرون راندن طالبان از هلمند

گلاب منگل
Image caption آقای منگل گفت پنج ولسوالی در هلمند تحت کنترل طالبان است

والی هلمند گفته است برنامه تازه ای را روی دست گرفته است که براساس آن پنج والسوالی تحت کنترل طالبان تا برگزاری انتخابات بازپس گرفته خواهد شد.

گلاب منگل، والی هلمند در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت برای بازپس گیری این ولسوالی ها راهبرد تازه ای را روی دست گرفته است.

آقای منگل گفت: "هلمند به شمول مرکز آن ۱۳ واحد اداری یا ولسوالی دارد. در پنج ولسوالی آن دولت حاکمیت ندارد. 'باغران'، 'نوزاد' و 'واشیر' در شمال هلمند و 'دیشو' و 'خانشین' در جنوب هلمند در کنترول طالبان است."

والی هملند افزود: "ما تلاش داریم با انجام برخی تاکتیک ها در این مناطق حاکمیت دولت را تامین کنیم و زمنیه شرکت مردم در انتخابات را نیز فراهم سازیم."

آقای منگل "جنگ غیرمنظم و هدف قرار دادن و متلاشی کردن مراکز فرماندهی شورشیان" را به عنوان ویژگی های استراتژی تازه در جنگ با شورشیان یاد کرد.

به گفته او، در عملیات منطقه مارجه علیه شورشیان از این شیوه کار گرفته شد و در اثر آن ده ها شورشی کشته شدند و ده ها تن مواد مخدر هم در آن جا به دست نیروهای خارجی و افغان افتاد.

والی هلمند ابراز امیدواری کرد که با حضور هزاران سرباز تازه نفس آمریکایی در این ولایت پیش از برگزاری انتخابات مناطق تحت کنترل شورشیان، تحت کنترل نیروهای دولتی درآید.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۹ اسد/مرداد برگزار خوهد شد.

ولایت هلمند در سالهای اخیر همواره دستخوش ناآرامی ها بوده و این ولایت از مرکزهای عمده عملیات طالبان علیه نیروهای بین المللی و افغان شمرده می شود.

مواد مخدر

او همچنین گفت تلاشهایی به کمک نیرویهای خارجی در جریان است تا کشت و تولید مواد مخدر در ولایت هلمند کاهش یابد.

والی هلمند گفت: "تایید می کنم که بیشترین مقدار مواد مخدر از هلمند به دست می آید. اما مبارزه ای را که ما امسال با کمک کشورهای خارجی، به ویژه آمریکا و بریتانیا آغاز کرده ایم، ما را به کامیابی هایی نائل خواهد کرد."

با این حال آقای منگل پذیرفت که هلمند جایی است که بیشترین مقدار مواد مخدر افغانستان در آن جا تولید می شود. بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود.

در حال حاضر حدود هشت هزار سرباز بریتانیایی در کنار هزاران سرباز افغان در ولایت هلمند مشغول نبرد با شورشیان هستند.

همچنین قرار است ۱۰ هزار سرباز تازه نفس آمریکایی هم در آینده نزدیک در این ولایت مستقر شوند.

مطالب مرتبط