روزنامه های کابل: ۲۴ جوزا، انتخابات ایران

انتشار فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران و همچنین روز مادر، از موضوع های عمده بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در صفحه نخست خود عکس دو کارت رای دهنده را چاپ کرده و نوشته که کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی فهرست نهایی نامزدان انتخابات را منتشر کرده است که هنوز چالشهایی بر سر راه انتخابات وجود دارد.

کمیسیون انتخابات افغانستان با رد صلاحیت دو نامزد ریاست جمهوری و یک معاون نامزد، نام ۴۱ نامزد ریاست جمهوری را روز شنبه، ۲۳ جوزا/خرداد رسماً اعلام کرد.

بر اساس عکس هایی که از این کارتها در هشت صبح چاپ شده، تاریخ تولد یکی از صاحبان این کارت ها ۲۳ جوزا/خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی و تاریخ تولد صاحب کارت دیگر ۲۹ قوس/آذر ۱۳۸۹، یعنی سال آینده است.

به نظر هشت صبح صدور کارت هایی به این شکل به هر دلیلی که باشد، نشان دهنده "تقلب" در روند ثبت نام رای دهندگان است. به نوشته روزنامه، این تنها مورد از این دست کارت ها نیست.

نویسنده مطلب افزایش ناامنی در کشور را از دیگر چالش های انتخابات دانسته و افزوده است که با این حال نگرانی هایی در باره برگزاری انتخابات شفاف وجود دارد.

آرمان ملی در ستون سخن روز خود نوشته که اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی به نامزدانی که "مرتکب جرایم" شده اند، "سند برائت" نمی داد، فهرست نهایی نامزدان انتخابات کوتاه تر از این می بود.

نویسنده مطلب مدعی است که این کمیسیون سابقه شماری از نامزدان را "اصلاً" بررسی نکرده است. روزنامه همچنین انتقاد کرده که کمیسیون این را هم اعلام نکرده که علیه کدام نامزدها شکایت و اعتراض وجود داشته است.

نویسنده مطلب افزوده که معیارهای کمیسیون برای شرکت نامزدها در انتخابات مشخص نیست، اگرنه شمار نامزدان به چند تن کاهش می یافت.

انتخابات ایران هم توجه بیشتر روزنامه های کابل را به خود جلب کرده است.

سروش ملت در تتر اول خود نوشته: "مردم ایران به برنامه های احمدی نژاد گفتند آری".

نویسنده "پیشرفت" برنامه هسته ای ایران را از کارهای مهمی دانسته که به تعبیر او در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد "فرسنگ ها راه پیمود".

به نظر سروش ملت، آقای احمدی نژاد سیاست "تدافعی" ایران را در زمینه برنامه هسته ای در برابر غرب به سیاستی "تهاجمی" مبدل کرد.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود انتخابات ایران و شرکت گسترده مردم در آن را "درس بزرگی" دانسته است.

روزنامه همچنین نوشته که پیشبینی ها و نظریات غربی ها و رسانه های غربی در باره انتخابات ایران "خام" از آب درآمد و غربی ها باید در روابط خود با ایران تجدید نظر کنند.

اما هشت صبح در سرمقاله خود انتخابات ایران را "مرگ دموکراسی" خوانده است. به نظر روزنامه، رد صلاحیت های گسترده نامزدها و "شبهات وارده" در برگزاری انتخابات از مشکلات این انتخابات است.

به نوشته هشت صبح، میر حسین موسوی پیروز انتخابات است، حتی اگر "کودتای" آقای احمدی نژاد بی هیچ مانعی پذیرفته شود. نویسنده افزوده که مردم ایران دریافتند که دیگر نمی توانند ولایت فقیه را با دموکراسی یکجا بپذیرند.

شماری از روزنامه ها به روز مادر هم پرداخته و مطالبی را در این مورد چاپ کرده اند.

"مادر گلم روزت مبارک!" این جمله ای است که با خط درشت در بالای صفحه اول روزنامه ماندگار چاپ شده است.

ماندگار همچنین عکس زنی برقع پوش را در همین صفحه چاپ کرده که در کنار خیابانی نشسته و کودکش را در جلوش خوابانده است.

روزنامه چراغ مرگ و میر مادران در زمان زایمان را از مشکلات عمده مادران در افغانستان دانسته و دولت را مورد انتقاد قرار داده که کار موثری در این زمینه انجام نداده است.

روزنامه اراده تجلیل از روز مادر را "نمایشی" دانسته و تاکید کرده است که باید به مادران فقیر و نیازمند کمک و به آموزش فرزندان آنان توجه شود.

مطالب مرتبط