حامد کرزی از پیروزی احمدی نژاد استقبال کرد

یک حامی احمدی نژاد عکس او را حمل می کند

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، پیروزی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را در دهمین انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفته است.

آقای کرزی، انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران را "گامی در جهت سعادت و پیشرفت هر چه بیشتر کشور ایران" خوانده است.

این درحالی است که به دنبال اعلام نتایج انتخابات که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد، درگیری های شدیدی میان هواداران میر حسین موسوی، یکی از رقبای اصلی آقای احمدی نژاد و نیروهای انتظامی و امنیتی ایران صورت گرفت.

رقبای آقای احمدی نژاد، از تقلب در انتخابات سخن گفته و تاکید کرده اند که نتیجه انتخابات را نمی پذیرند. اعتراض ها در تهران کماکان ادامه داشته و عده زیادی از فعالان سیاسی ایران بازداشت شده اند.

در چنین شرایطی، افغانستان، شاید نخستین کشوری است که حکومت آن از پیروزی آقای احمدی نژاد استقبال می کند.

'پیشرفت و آسایش'

در اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای کرزی منتشر شده، آمده است که "انتخاب دکتر احمدی نژاد با رای قاطع مردم ایران، یک گزینش شایسته برای تداوم پیشرفت و آسایش ملت ایران است."

در اعلامیه همچنین ابراز امیدواری شده که مناسبات دو کشور افغانستان و ایران، در دور جدید کاری آقای احمدی نژاد، بیشتر از گذشته بهبود یابد.

با این حال، آقای کرزی گفته است که روابط کشورش با ایران، در دور اول کاری آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران نیز "در سطوح مختلف و در راستای منافع مشترک هر دو کشور" پیشرفت داشته است.

تا حالا بسیاری از کشورهای جهان نسبت به نتایج انتخابات ایران ابراز نظر نکرده اند و واکنش آمریکا به این موضوع نیز محتاطانه بوده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ایران گفت که آمریکا و دنیای خارج منتظر تصمیم گیری مردم ایران هستند.

خانم کلینتون که در کانادا صحبت می کرد، بدون اظهار نظر درباره گزارش های منتشر شده درباره احتمال تقلب در انتخابات ایران گفت: "آمریکا از اظهار نظر در مورد انتخابات ایران خودداری کرده است اما مسلما امیدوار است نتیجه بازتابی از اراده حقیقی و آرزوی مردم ایران باشد."