فرمانده جدید ناتو و 'ماموریت دشوار' در افغانستان

ژنرال مک کریستال
Image caption ماموریت آقای مک کریستال تغییر در جنگ افغانستان خوانده شده است

ژنرال مک کریستال، در حالی فرماندهی کل نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان را به دوش می گیرد که خود آن را ماموریتی خوانده است که دشوار است و به زمان نیاز دارد.

پنجاه و شش هزار سرباز آمریکایی و ۳۲ هزار سرباز تحت فرمان ناتو در افغانستان تحت فرمان این ژنرال چهار ستاره آمریکایی در این ماموریت خواهند بود.

ژنرال مک کرسیتال (Stanley McChrystal) پیش از این فرمانده عملیاتی نیروهای ویژه آمریکا بود و در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ به عنوان مسئول مرکز عملیات نظامی آمریکا در افغانستان کار کرده است.

او اخیراً فرمانده کل عملیات کماندویی نیروهای آمریکایی در عراق بود. حالا این ژنرال آمریکایی فعالیتش را در کشوری آغاز می کند که بسیاری از ژنرالان ارشد آمریکایی تایید کرده اند که محل دشواری برای اجرای عملیات نظامی و دستیابی به پیروزی است.

بزرگترین چالش در برابر این فرمانده آمریکایی یافتن راه هایی برای جلوگیری و یا دست کم کاهش تلفات غیرنظامی در هنگام عملیات های نظامی نیروهای خارجی در افغانستان است.

چالش عمده دیگر در برابر ژنرال مک کریستال مهار شورش هایی است که در ماه های اخیر، به ویژه در جنوب افغانستان به گونه نگران کننده ای افزایش یافته است.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد آمریکا در منطقه تایید کرده که وضعیت در دو سال گذشته در این کشور بدتر شده و هشدار داده که روزهای دشواری در پیش رو است.

حالا در چنین وضعیتی آیا ژنرال مک کریستال فرمانده جدید نیروهای خارجی می تواند دست آوردهای امیدوار کننده در تغییر وضعیت افغانستان داشته باشد؟

'ابتکارات جدید'

Image caption نیروهای ناتو در افغانستان

بسیاری از کارشناسان نظامی به این باور اند که تغییر وضعیت در افغانستان وابسته به تغییرات اساسی در استراتژی کلی جنگ علیه تروریسم در افغانستان است.

بسیاری ها نیز می گویند فرمانده جدید نیروهای بین المللی در افغانستان تنها در صورتی می تواند در این ماموریت به موفقیت دست یابد که اطلاعات کافی و دقیق در باره وضعیت کلی افغانستان و خواست های مردم این کشور داشته باشد. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هنگام معرفی ژنرال مک کریستال به عنوان فرمانده جدید نیروهای خارجی در افغانستان ابراز امیدواری کرد که او جنگ در افغانستان را با "افکار و ابتکارات جدید" رهبری خواهد کرد. همچنین آمریکا می گوید ژنرال مک کریستال پیشینه درخشانی که در فرماندهی نیروهای چریکی در عراق دارد می تواند "انتخاب مناسبی" برای افغانستان باشد.

کشف پناه گاه صدام حسین، رهبر معدوم عراق و کشتن ابو مصعب زرقاوی، یکی از فرماندهان مقتدر گروه های شبه نظامی در عراق، از دستاوردهای مهم نیروهایی است که تحت فرمان ژنرال کریستال بودند.

اما با وجود همه این انتظارات از آقای مک کریستال در نخستین روز آغاز ماموریت جدیدش در افغانستان پذیرفته است که این یک "ماموریت دشوار و زمان گیر" است.

بسیاری از کارشناسان این موضوع را نیز مطرح می کنند که وضعیت در عراق و افغانستان متفاوت است و هنوز مشخص نیست که تاکتیک هایی که ژنرال مک کریستال در عراق به کار برده در افغانستان نیز کارساز باشد.

مطالب مرتبط