روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۵ جوزا

افزایش ناامنی در افغانستان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

اخیراً دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای میانه گفت که حملات در افغانستان در هفت سال اخیر به بالاترین سطح خود رسیده است. همچنین حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور افغانستان هم روز دوشنبه، ۲۴ جوزا/خرداد گفت که ناامنی در این کشور ۴۰ افزایش یافته است.

روزنامه نخست با اشاره به سخنان اخیر آقای اتمر، مبنی بر افزایش ۴۰ صدی ناامنی ها در این کشور، خود آقای اتمر را مورد انتقاد قرار داده که در هشت ماه دوره کاری اش در این وزارت موفقیتی نداشته است.

به نوشته روزنامه نخست، اتهاماتی علیه برخی از مقام های بلندپایه پلیس مبنی بر "ارتباط با شبکه های قاچاق مواد مخدر" و همچنین برخورد "غیرمدنی شماری از ماموران پلیس با مردم به اعتبار پلیس آسیب رسانده است.

روزنامه سروش ملت در صفحه نخست خود نوشته که افزایش نیروهای خارجی به کاهش ناامنی ها کمک نمی کند بلکه "فلسفه حضور" آنها خود در کشور به ناامنی ها دامن می زند.

بر اساس گزارش ها، تا اواخر تابستان امسال شمار سربازان تازه نفس آمریکایی در افغانستان به ۲۱ هزار نفر خواهد رسید و این سربازان بیشتر در مناطق ناامن افغانستان مستقر خواهند شد.

سروش ملت تاکید کرده است که دولت آمریکا باید به جای افزایش نیروهایش در افغانستان به "مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی" این کشور توجه کند.

به نظر نویسنده، وضعیت موجود در افغانستان پیامد اتکای نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا به عنصر نظامی در تامین امنیت در این کشور است.

روزنامه ماندگار در باره موفقیت فرمانده جدید نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان شک و تردیدهایی را مطرح کرده است.

اخیراً دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ژنرال استانلی مک کریستال را به جای ژنرال دیوید مک کرنان، به عنوان فرمانده نیروهای ناتو به افغانستان فرستاد.

به نظر سرمقاله نویس ماندگار، هنوز مشخص نیست که این ژنرال تازه نفس آمریکایی چگونه بر پیچیدگی های بعدی جنگ در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در افغانستان پیروز خواهد شد.

این در حالی است که به نوشته روزنامه، جنگ در افغانستان به بن بست رسیده" و از سوی دیگر برخی ها به موفقیت راه حل نظامی مشکلات افغانستان باور ندارند.

ماندگار همچنین نوشته است که بخشی از مشکلات در خود دولت افغانستان وجود دارد که به تعبیر نویسنده اعتماد مردم را از دست داده و "تا زمانی که نظامی پاسخگو روی کار نیامده" موثریت طرح های نظامی مورد تردید خواهد بود.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود بی کاری و بی تفاوتی را "دو دشمن نرم" افغانستان خوانده و با اشاره به سخنان اخیر فرستاده ویژه سازمان ملل و سفیر آمریکا در افغانستان، نوشته که برای ایجاد "پل های اعتماد متقابل" به گام های فراتر از این نیاز است.

هفته گذشته کای آیده، فرستاده دبیر کل سازمان ملل و کارل ایکن بری، سفیر آمریکا در افغانستان از موسسات و نیروهای خارجی در افغانستان خواستند که برای حمایت از تولیدات داخلی این کشور نیازمندی های خود را از بازارهای داخلی افغانستان تهیه کنند.

به نظر روزنامه، در کنار بی کاری آن چه که نویسنده بی تفاوتی در برابر ارزشهای جامعه افغانی خوانده نیز به عوامل "دشمن ساز" برای مردم افغانستان مبدل شده است.

روزنامه در ادامه نوشته که "تعیین زمان خروج" نیروهای بین المللی از افغانستان برای به دست آوردن اعتماد مردم اهمیت بیشتری دارد و مسائل دیگر، از جمله "مشوق های اقتصادی در درجه های بعدی اهمیت" قرار دارد.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته که اعزام کارشناسان و متخصصان جدید آمریکایی به افغانستان می تواند در زمینه های مختلف، مانند امنیت، کشاورزی و خدمات بهداشتی شغل ایجاد کند.

به نظر انیس، اگر این متخصصان، که در آینده نزدیک وارد افغانستان خواهند شد، موفق به تعریف و تشخیص نیازمندی های مردم افغانستان شوند، می توانند کارهای قابل توجهی انجام دهند.

مطالب مرتبط