آغاز به کار فرمانده جدید ائتلاف و ناتو در افغانستان

ژنرال ستنلی مک کرستال، فرمانده جدید نیروهای خارجی در افغانستان
Image caption ژنرال ستنلی مک کرستال، فرمانده جدید نیروهای خارجی در افغانستان

فرمانده جدید نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، از امروز (دوشنبه، 25 جوزا/خرداد - 15 ژوئن) رسما به کارش آغاز کرد.

ژنرال استنلی مک کرستال (Stanley McChrystal) ماموریت نظامی افغانستان را از ژنرال دیوید مک کرنن تحویل می گیرد که پس از یک سال اجرای وظیفه در افغانستان، از سوی وزارت دفاع آمریکا برکنار شد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به ژنرال مک کرستال گفت که اولویت برنامه های نظامی در افغانستان، کاهش تلفات غیرنظامیان خواهد بود.

ژنرال مک کرستال گفته است که میزان موثریت او در ماموریت نظامی اش در افغانستان این خواهد بود که چه تعداد از شهروندان افغان، در برابر خشونت ها مصون می مانند.

'هدف نهایت مهم'

مک کرستال، یک ژنرال چهار ستاره و فرمانده سابق نیروی ویژه آمریکا است. کشته شدن ابو مصعب الزرقاوی و دستگیری صدام حسین توسط نیروهای تحت فرماندهی او صورت گرفت.

او ماموریت خود را در افغانستان روز دوشنبه در جریان مراسمی در مقر نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در کابل، تحویل گرفت.

ژنرال مک کرستال فرماندهی پنجاه و شش هزار سرباز آمریکایی و سی و دو هزار نیروهای تحت فرمان ناتو را که در افغانستان مستقر هستند، به عهده می گیرد.

او همچنین در قبال استراتژی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به افزایش نیرو در افغانستان مسئولیت خواهد داشت.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که دولت با فرمانده جدید ناتو در راستای تطبیق "هدف نهایت مهم" کاهش تلفات غیرنظامیان، "همکاری همه جانبه" خواهد داشت.

Image caption اعتراض به تلفات غیرنظامیان در افغانستان

ژنرال مک کرستال تعهد کرده که "تدابیر عملی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات های ضد شورشگری" اتخاذ خواهد شد.

کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نظامی، موضوع عمده ای در تیرگی روابط افغانستان با نیروهای خارجی مستقر در این کشور بوده است.

ژنرال مک کرستال هفته گذشته به بی بی سی گفت: "زمانی که ما در موقعیت حمله قرار داریم، یکی از چیزهای که در نظر خواهیم داشت این است که تمامی جوانب درگیری و تمامی راه نمودها به نیروهای خود را مرور کنیم، با تاکید بر این که ما برای مردم می جنگیم."

او افزود: "این مسئله حفاظت از آنان هم در برابر دشمن و هم در برابر آسیب های ناخواسته عملیات ما را شامل می شود، چون ما می دانیم که اگرچه یک عملیات برای یک هدف درست انجام می شود، اما اگر این عملیات تاثیرات منفی داشته باشد، می تواند نتایج آن نیز برای همه منفی باشد."

در میان چهارصد کارمند ارشد که همراه با ژنرال مک کرستال به ماموریت افغانستان می پیوندند، یکی از آنها ادم گریگوری اسمیت خواهد بود که مسئولیت تقویت ارتباط میان نیروهای خارجی و افغان را برعهده دارد.

مطالب مرتبط