نشریات کابل:26 جوزا، انتخابات افغانستان

آغاز به کار فرمانده جدید آمریکایی در افغانستان و مسئله انتخابات در این کشور، مهم ترین موضوع بازتاب یافته در روز نامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که جابجایی ژنرال دیوید مک کرنن، با ژنرال مک کرستال به عنوان فرمانده نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان، به استراتژی های جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال افغانستان مربوط است و اینکه ژنرال سابق آمریکایی، به اصطلاح نویسنده، از "عملکردهای سنتی و کلاسیک" در جنگ افغانستان استفاده می کرد که به باور نویسنده، برای دولت جدید آمریکا قابل قبول نبوده است.

روزنامه افغانستان نوشته که در جریان ماموریت ژنرال دیوید مک کرنن در افغانستان، اعتراض ها نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی فزونی گرفت و این مسئله به نگرش مردم افغانستان نسبت به نیروهای خارجی، تاثیر منفی گذاشت.

نویسنده این روزنامه، اگرچه با توجه به پیشینه کاری ژنرال مک کرستال، فرمانده جدید آمریکایی در افغانستان، نسبت به بهبود وضعیت در افغانستان ابراز خوشبینی کرده، اما افزوده که با توجه به وضعیت افغانستان، به نظر می رسد که ژنرال مک کرستال در تطبیق "ابتکارات نظامی" خود در این کشور "با محدودیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی" روبرو خواهد بود. اما نویسنده در مورد این "محدودیت ها" توضیح بیشتری نداده است.

روزنامه راه نجات به تغییر استراتیژی آمریکا در جنگ با تروریسم توجه کرده و این جنگ را در منطقه به جنگ زمین گیر شده توصیف کرده است.

راه نجات با اشاره به همین مساله بحث تغییر در استراتیژی های آمریکا را به بررسی گرفته و نوشته تا زمانی که نقش کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم افزایش نیابد، این مبارزه به جایی نمی رسد.

روزنامه ماندگار سرمقاله خود را به موضوع انتخابات افغانستان اختصاص داده و حامد کرزی، رئیس جمهوری فعلی و نامزد دور دوم انتخابات را در مورد آنچه که "عملکردهای دیکتاتورانه" می خواند، به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

ماندگار نوشته که آقای کرزی برای ادامه ریاست جمهوری در افغانستان "به کنار آمدن های عجیب و غریب و با استفاده از زور و ارعاب، تهدید نامزدان، خرید نامزدان و استفاده از امکانات دولتی" دست می زند. اما نویسنده، در ادامه این مطلب، شواهد کافی برای اثبات این اتهامات ارایه نکرده است.

روزنامه هشت صبح، تلاش کرده در سرمقاله خود با جملات عاطفی شهروندان افغان را متوجه مسئولیت آنان در برابر پدیده انتخابات کند.

هشت صبح نوشته که یکجا با آغاز دوره مبارزات انتخاباتی،علاوه بر اینکه نامزدهای انتخابات تلاش خواهند کرد برنامه های خود را به مردم تشریح کنند، مردم افغانستان نیز وارد مرحله مهمی می شوند که در آن باید تصمیم بگیرند به چه کسی رای خواهند داد.

نویسنده افزوده که برگزاری انتخابات در افغانستان، حاصل سالها رنج و درد و کشته شدن مردم غیرنظامی است و رای دهندگان نباید از کنار آن به سادگی بگذرند.

هشت صبح نوشته: "رای شما خون شماست، خون نیاکان شماست و هیچ کسی خون خودش و پدرش را به هدر نمی دهد و زیر پا نمی کند."

روزنامه نخست خطاب به یکی از مسولان دفتر مبارزات انتخاباتی آقای کرزی با انتقاد از شوه حکومت داری رئیس جمهوری نوشته که با شعار دادن نمی توان چهره حکومت آقای کرزی را پاک کرد.

مطالب مرتبط