نشریات کابل: پنجشنبه 28 جوزا

مسئله امنیت انتخابات افغانستان و نامزدهای انتخابات، موضوع اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه های انیس و چراغ در سرمقاله های خود به موضوع امنیت انتخابات افغانستان، به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به برگزاری سالم این انتخابات، توجه کرده اند.

انیس نوشته که گروه های مخالف دولت افغانستان، از همین حالا حملات خود را به هدف تحت تاثیر قرار دادن انتخابات و مشارکت مردم در آن، شدت بخشیده اند و تلاش دارند بیش تر از گذشته اقدام به بمبگذاری های کنار جاده ای و ترور افراد کنند.

روزنامه چراغ نیز با ابراز نگرانی از آنچه که افزایش حملات گروه های مخالف در آستانه برگزاری انتخابات می خواند، نوشته که دولت افغانستان باید تدابیر ویژه ای را برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی اتخاذ کند.

چراغ با اشاره به تصمیم شماری از کشورهای خارجی به اعزام سربازان اضافی برای تامین امنیت انتخابات افغانستان، اگرچه نسبت به تامین امنیت از سوی این نیروها ابراز امیدواری کرده، اما به دولت افغانستان توصیه کرده که در تامین امنیت انتخابات، بیش از نیروهای خارجی، از نیروهای افغان استفاده کند.

نویسنده چراغ به این باور است که در بسیاری از حالات، حضور سربازان خارجی در میان افغانها، منجر به بروز حساسیتهایی می شود که می تواند به تنش و نا امنی بی انجامد.

روزنامه اراده نیز به همین موضوع توجه کرده و نوشته که باید تلاش شود نیروهای داخلی افغانستان - پلیس و ارتش - در برابر گروه طالبان تقویت شود.

این روزنامه نوشته که پلیس افغانستان، با "سلاح عقب مانده و تجهیزات کم" در برابر طالبان می جنگد و متحمل تلفات سنگینی می شود، در حالی که به نوشته روزنامه، به بخش آموزش این نیروها نیز توجه کافی صورت نگرفته است.

روزنامه ماندگار از بعد دیگری به مسئله امنیت انتخابات پرداخته و "مشکل" قانونی در مورد کشته شدن و یا وفات یک نامزد انتخابات را برجسته کرده است.

قانون اساسی و قانون انتخابات افغانستان می گوید که اگر یکی از نامزدهای انتخابات، قبل از برگزاری انتخابات و یا قبل از اعلام نتایج، کشته می شود و یا وفات می کند، انتخابات باید از نو برگزار شود.

نویسنده ماندگار نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده که اگر چنین وضعیتی پیش بیاید، با توجه به شرایط نامطمئن و شکننده افغانستان، "بحران وسیعی" در کشور به میان خواهد آمد.

روزنامه آرمان ملی با توجه به آغاز مبارزات انتخاباتی، نوشته است که نامزدهای انتخابات افغانستان با گذشت دو روز از آغاز رسمی مبارزات انتخاباتی، تنها به نصب تصاویر خود در سراسر شهرها اکتفا کرده اند و کمتر کسی آمده برنامه های خود را برای مردم تشریح کند.

نویسنده آرمان ملی، با لحن طنزآمیزی نوشته که نامزدهای انتخابات، فکر می کنند تصاویر آنها زبان دارد و تنها تصاویر قادر است برنامه ها و مفکوره های آنها در مورد بهبود وضعیت افغانستان را به مردم بازگو کند.

این روزنامه، این احتمال را نیز مطرح کرده که بسیاری از نامزدهای انتخابات، منتظر "گرم شدن بازار معامله" هستند تا "با چانه زنی هایی از نامزدی خود منصرف شوند."

مطالب مرتبط