به روز شده:  10:30 گرينويچ - 21 ژوئن 2009 - 31 خرداد 1388

استاد محمد يوسف کهزاد ، در برنامه خاطره ها و ترانه ها

استاد محمد يوسف کهزاد

استاد محمد يوسف کهزاد

اين هفته در برنامه خاطره ها و ترانه ها استاد محمد يوسف کهزاد نقاش، شاعر، نمايشنامه نويس و هنر پيشه معروف تياتر افغانستان خاطرات خود را قصه میکند.

استاد يوسف کهزاد، زاده سال 1935 ميلادى است. و مکتب را در ليسه عالى نجات به پايان رساند. شعر سرايى را در دوران مکتب آغاز کرد و در همان زمان در يک مسابقه ادبى که از طرف رياست مستقل مطبوعات آن وقت براه انداخته شده بود با پيشکش يک غزل بهاريه، برندۀ جايزه اول شد.

آقای کهزاد، بعد از پایان مکتب، کارهاى تياترى خود را به صفت نويسنده و هنر پيشه در "شارى نندارى" شروع کرد. سپس براى تحصيلات عالى در رشته نقاشى عازم کشور ايتاليا شد.

در همان سالها، او آثار خود را در کشورهاى ايتاليا، آلمان، دنمارک و سويدن به نمايش گذاشت و همچنان در يکى از مسابقات بين المللى نقاشى که در ايتاليا برگزار شده بود حايز مقام اول و مدال طلا شد.

استاد یوسف کهزاد در سال 1966 مېلادى به حيث مسئول هنر در رياست ثقافت و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ اجرای وظيفه می کرد و در همان وقت، نگارستان غلام محمد ميمنه گى را که شامل دوره های آموزشی نقاشى، مجسمه سازى، خطاطى و مينياتورى بود تاسيس کرد.

اين هنرمند نقاش، بارها آثار هنرى خود را در داخل و خارج افغانستان به نمايش گذاشت.
آخرين وظيفۀ دولتى آقای کهزاد در افغانستان، رياست فرهنگ در وزارت اطلاعات فرهنگ افغانستان بود.
جلوه هاى زيبا در هنر، گزيده اشعار، خدا زن را آفريد و مرواريد هاى سياه از جمله آثار یوسف کهزاد است.

آقای کهزاد، هم اکنون به همراه همسرش ذکېه کهزاد که يکى از گويندگان برجسته راديو تلويزيون سابق افغانستان است و سه دختر و يک پسر خود، درکلیفرنیای امریکا زندگی میکند.

یوسف کهزاد تاکنون هفت بار آثار هنری خود را در ايالات مختلف امريکا به نمايش گذاشته است.

خاطرات آشنا شدن یوسف کهزاد را با ذکیه کهزاد همسرش از زبان خودش در برنامه خاطره ها بشنوید .

برای گوش دادن به این برنامه اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.