خشونتها در افغانستان '۱۸ کشته' بجا گذاشت

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption طالبان در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در افغانستان تلاش می کنند امنیت را مختل کنند

مقامات در افغانستان می گویند ۱۷ شورشی، از جمله یک فرمانده آنان و همچنین یک مامور پلیس در ولایتهای ارزگان و فراه کشته شده اند.

پلیس در ولایت جنوبی ارزگان می گوید در عملیات مشترک پلیس و نیروهای بین المللی دست کم ۱۵ شورشی و یک مامور پلیس کشته شده اند.

محمد نبی، یک مقام پلیس ارزگان به بی بی سی گفت این عملیات علیه طالبان در ولسوالی "ارزگان خاص" زمانی به راه انداخته شد که گروهی از شورشیان وابسته به این گروه در یک روستا تجمع کردند.

به گفته این مقام پلیس، طالبان قصد داشتند این ولسوالی را به تصرف خود درآورند، اما عملیات چند ساعته پلیس و نیروهای بین المللی مستقر در ارزگان آنان را ناکام کرد.

محمد نبی گفت این عملیات شب چهارشنبه آغاز شد و تا شام روز گذشته، ۲۸ جوزا/خرداد ادامه یافت و در پی آن ۱۵ شورشی کشته شدند و یک شورشی دیگر بازداشت شد.

به گفته او، در این عملیات مقداری اسلحه شورشیان هم به دست پلیس افتاد.

Image caption ولایت ارزگان از مناطق ناآرام در جنوب افغانستان شمرده می شود

این مقام پلیس تایید کرد که در این عملیات یک مامور پلیس نیز کشته شد، اما او گفت به نیروهای بین المللی آسیبی نرسید.

اما قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان گفته است که در این عملیات تنها دو فرد وابسته به این گروه زخمی و شماری از ماموران پلیس کشته شدند. اما مقامات ارزگان این ادعا را تکذیب کرده اند.

بر اساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت غربی فراه گفته اند که یک فرمانده طالبان همراه با یک تن دیگر در این ولایت کشته شده اند.

به گفته مقامهای فراه، این فرمانده، که غلام جان نام داشته و در گذشته از فرماندهان مجاهدین بوده، در خانه اش مورد حمله قرار گرفت.

این مقامها همچنین گفتند که سه تن دیگر، که گفته می شود وابسته به گروه طالبان هستند، در خانه این فرمانده بازداشت شدند.

از سوی دیگر، طالبان گفته اند که آنان در دو انفجار در ولایت پکتیا، در جنوب شرق افغانستان تلفاتی به نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا وارد کرده اند.

اما مقامهای محلی وقوع این انفجارها را تایید کرده اند، اما کشته شدن سربازان ائتلاف را تکذیب کرده اند.

مطالب مرتبط