نمایشگاه کالاهای تولیدی افغانستان درکابل

قالین افغانی
Image caption قسمت عمده نمایشگاه کالاهای تولیدی افغانستان به قالین افغانی اختصاص یافته است

نمایشگاه سه روزه ای از تولیدات صنعتی و کشاورزی افغانستان درشهر کابل گشایش یافت. هدف از راه اندازی این نمایشگاه تشویق صنعتگران و کشاورزان و همچنین بازاریابی برای کالاهای افغانستان خوانده شده است.

بخش عمده این نمایشگاه به صنعت قالین اختصاص یافته است.

برخی از تولید کنندگان قالین می گویند به دلیل اوضاع نا آرام پاکستان اخیرا شمار زیادی از افغان هایی که سرگرم تولید و تجارت قالین در پاکستان بودند، به کشور خود باز گشته اند و این موضوع سبب شده است که صنعت قالین در افغانستان رونق بیشتری بیابد.

مقامات افغان اظهار امیدواری می کنند که برگزاری نمایشگاه های صنعتی و کشاورزی در این کشور زمینه سرمایه گذاری و بازاریابی برای کالا های افغانی را فراهم کند.

وحید الله شهرانی وزیر تجارت افغانستان به خبرنگاران گفت: برگزاری این نمایشگاه در شناسایی تولیدات داخلی افغانستان به مردم این کشور و همچنین راه یابی این کالاها به بازارهای جهانی اهمیت زیاد دارد. این نمایشگاه رابطه بین تولید کنندگان و بازار را تقویت خواهد کرد."

علاوه بر قالین که بخش اعظم نمایشگاه را به خود اختصاص داده است، میوه های تازه و خشک، لبنیات و سنگ های قیمتی نیز به نمایش گذاشته شده است. افغانستان کشوری است که بیشتر مبتنی بر محصولات کشاورزی است و به گفته مقام های افغان حدود هشتاد درصد مردم به کشاورزی مشغولند.

اما شماری از تاجران محصولات کشاورزی در این نمایشگاه می گویند به دلیل آفت های طبیعی در سال جاری به کشاورزی افغانستان وارد شد، چندان به محصولات کشاورزی امیدوار و خوشبین نیستند.

در حال حاضر محصولات افغانستان به کشور های ایران، چین، پاکستان، هند و برخی کشور های عربی و همچنین آمریکا صادر می شود.

براساس آمار اداره توسعه صادرات افغانستان در سال گذشته خورشیدی ارزش مجموعی صادرات افغانستان نزدیک به پنجصد میلیون دلار بود.

چندی پیش کای آیدی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان و سفیر آمریکا در کابل از نهاد های خارجی و افغانی خواستند تلاش کنند برای رفع نیازمندی های خود، تولیدات افغانی بخرند. تا از این طریق به تقویت تولیدات داخلی در افغانستان کمک شود.