واکنش افغانستان به گزارش تازه نیروهای آمریکایی

خانه مخروبه در فراه
Image caption نیروهای آمریکایی اعلام کرده اند که 26 غیر نظامی در حادثه که شش هفته پیش در فراه اتفاق افتاد کشته شده اند

در پی انتشار نتایج تحقیقات نیروهای آمریکایی در مورد حادثه ولایت فراه که در اثر آن ده ها غیرنظامی کشته شدند، دولت افغانستان از این نیروها خواسته است با عاملان این حادثه برخورد جدی کنند.

همایون حمیدزاده ، سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان شمار کشته شدگان حادثه فراه را بیشتر از آنچه در گزارش نیروهای آمریکایی آمده،خواند و گفت دولت افغانستان از نظامیان آمریکایی می خواهد که با عاملان بمباران ولسوالی بالابلوک برخورد جدی کنند.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان با انتشار گزارش تازه ای گفته اند در اثر بمباران اشتباهی آنها که حدود یک و نیم ماه پیش در ولایت فراه صورت گرفت حدود 26 غیرنظامی کشته شده اند.

این گزارش شش هفته پس از حادثه منتشر شده است، نیروهای آمریکایی قبلا اعلام کرده بودند که در مورد حادثه فراه تحقیق کرده و نتایج آن را در اختیار رسانه ها قرار خواهند داد.

پیش از این کمیسیون حقوق بشر افغانستان تلفات غیرنظامیان این حادثه را بیش از 90 نفر اعلام کرده بود. بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، دست کم 60 تن از کشته شدگان زنان و کودکان بوده اند.

اعضای هیأت تحقیقاتی که یک روز پس از حادثه از سوی دولت افغانستان به محل اعزام شدند، اعلام کرده بودند که در این حادثه 140 غیر نظامی کشته شده اند.

در گزارش منتشر شده از سوی نیرو های آمریکایی آمده است که در این حادثه 26 غیر نظامی کشته شده و 76 دیگر از کشته شدگان شورشیان و طالبان بوده اند.

با این حساب شمار کل کشته شدگان حادثه فراه به 102 تن می رسد.

Image caption نیروهای آمریکایی می گویند گزارش در مورد حادثه فراه براساس گفتگو با ساکنان محل تهیه شده است

نظامیان آمریکایی می گویند این گزارش را به اساس شمارش قبرهای کشته شدگان و گفتگو با مردم محل و امداد رسانانی که پس از حادثه به منطقه رفته بودند ، تهیه کرده اند.

به گفته این نیروها، غیرنظامیان پس از آن کشته شدند که یک ساختمان که گمان برده شد در آن شورشیان طالب پنهان شده اند، بمباران شد.

نیروهای آمریکایی در این گزارش گفته اند بی توجهی خلبان های سه جت بم افکن به قوانین جنگ، عامل این حادثه و کشته شدن غیر نظامیان بوده است.

هرچند نیروهای بین المللی مستقر در این کشور گفته اند شیوه های خود را در جنگ با شورشیان تغیر می دهند اما مقام های افغان همواره این نیروها را مورد انتقاد قرار داده اند که در اجرای عملیات شان دقت کافی به خرج نمی دهند.

هفته گذشته ژنرال مک کرستال فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف با به دست گرفتن فرماندهی این نیروها اعلام کرد هدف اصلی او کاهش تلفات غیر نظامیان است.

مطالب مرتبط