انتخابات افغانستان و رقابت در انترنت

انتخابات افغانستان در سایت یوتیوب
Image caption انتخابات افغانستان در سایت یوتیوب

با آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان، نامزدهای این انتخابات، شیوه های مختلفی را برای رساندن پیام خود به مردم و به دست آوردن رای بیشتر، به کار می برند.

اما شیوه ای که تا هنوز در افغانستان سابقه زیادی نداشته، استفاده شماری از نامزدهای انتخابات افغانستان از انترنت برای جلب مخاطب است.

امروز، براساس تخمین وزارت مخابرات، بیش از دو میلیون نفر در افغانستان به انترنت دسترسی دارند.

بسیاری از رستوران ها، فروشگاه ها و محلاتی چون دانشگاه کابل، انترنت دارند، شماری از شرکت های خصوصی مخابراتی، خدمات انترنت در تلفن های همراه فراهم کرده اند و علاوه بر این ها، صدها دفتر خارجی و داخلی در گوشه و کنار افغانستان، کامپیوترهای خود را با انترنت مجهز کرده اند و این مراکز، اضافه بر کلپ های انترنتی که در بدل پول کمی، انترنت را در اختیار افراد قرار می دهند، به تعداد کاربران انترنت در افغانستان به شدت افزوده است.

تعداد قابل ملاحظه ای از این کاربران، جوانان هستند و از این رو، به نظر می رسد انترنت یکی از بهترین راه ها برای نامزدهای انتخابات است تا پیام خود را به گوش این مخاطبان عمدتا جوان جامعه برسانند؛ چون جوانان، برعکس افراد بزرگسال، تمایل زیادی به تماشای یک برنامه تبلیغات انتخاباتی از طریق تلویزیون ندارند و یا وقت نمی گذارند سخنرانی های آنان را در یک گردهمایی انتخاباتی بشنوند.

از سوی دیگر، استفاده از انترنت از سوی نامزدهای انتخابات، به افغان هایی که در بیرون از افغانستان زندگی می کنند و به رسانه های داخلی افغانستان دسترسی زیادی ندارند، این امکان را می دهد تا خود را با فضای انتخاباتی افغانستان نزدیک تر حس کنند.

سایت های شخصی

در هفته های اخیر، انتخابات افغانستان حضور پررنگ تری در سایت های انترنتی افغانستان از جمله وبلاگ های شخصی، تالارهای چت و گفتگو، فیس بوک، یوتیوب و سایت های دیگر داشته است.

علاوه بر این، شماری از نامزدهای انتخابات افغانستان، سایت های شخصی خود را نیز راه اندازی کرده اند و در آن به زبان های مختلف رایج در افغانستان و نیز به زبان انگلیسی، به تشریح برنامه های خود می پردازند و در مواردی هم، از هواداران خود درخواست کمک مالی برای پیشبرد برنامه های انتخاباتی خود می کنند.

بخش های مختلفی برای عکس، ویدیو، برنامه های کاری، شعارهای انتخاباتی و مقالات در این سایت ها وجود دارد که در مواردی، می تواند خواننده های کنجکاو را ساعت ها به خود مشغول کند.

نظرسنجی ها

از دیگر فعالیت های انتخاباتی در سایت های مختلف انترنتی و وبلاگ های شخصی، راه اندازی نظرسنجی در مورد میزان محبوبیت نامزدهای انتخابات است.

در این نظرسنجی ها، بازدیدکنندگان سایت، برای نامزد دلخواه خود رای می دهند - اما نمی توان به سلامت این نظرسنجی ها اعتماد کرد.

در شماری از موارد، سایت های مختلف، با توجه به میزان حمایت و یا مخالفت گردانندگان سایت از یک نامزد مشخص، آرای یک نامزد را زیاد و یا کم نشان می دهند.

بحث های داغ

یوتیوب و فیس بوک هم به محل مناسبی برای پخش ویدیوها و عکس های مربوط به تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شده است. این سایت ها، از یک سو بازدیدکنندگان زیادی دارند و از سوی دیگر، آپلود تصاویر و ویدیوها در این سایت ها، رایگان است.

اما بخش جالب توجه در این بخش از تبلیغات انترنتی، نظریات بازدیدکنندگان است. گاهی فضای مجازی انترنتی در یوتیوب و فیس بوک، به میدان نبرد میان هواداران هر یک از نامزدها تبدیل می شود، برخی از یک نامزد حمایت می کنند و برخی دیگر با انتقاد تند از کارنامه های دیگری، در پی امتیازگیری برای نامزد مورد علاقه خود هستند.

در بسیاری از موارد هم، بازدیدکنندگان، بدون توجه به پیام مشخصی که یک نامزد انتخابات خواسته به مخاطبان خود برساند، در بخش نظریات، تمامی چهره های سیاسی سال های اخیر در افغانستان را به باد انتقاد گرفته و از کارنامه های آنان به تلخی یاد می کنند.

مطالب مرتبط