نظارت بر منابع مالی نامزدهای انتخابات

بارکزی
Image caption آقای بارکزی می گوید برای مخارج انتخاباتی هیچ سطحی وجود ندارد

کمیسیون انتخابات افغانستان برای جلوگیری از مصرف پولهای "غیرقانونی" در مبارزات انتخاباتی از نامزدها خواسته که گزارش مالی مبارزات انتخاباتی خود را به این کمیسیون بسپارند.

اگر چه مقام های این کمیسیون کنترل مخارج مبارزات انتخاباتی را کاری دشوار خوانده اند اما گفته اند که اگر مشخص شود که نامزدی از پول های غیرقانونی در مبارزات انتخاباتی استفاده کرده، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

اجاره کردن دفتر، استخدام کارمند در ستادهای انتخاباتی، چاپ برگه های تبلیغاتی و عکس، برگزاری مهمانی ها و همایش های انتخاباتی، همه از مواردی است که نیاز به پول دارد.

با آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان و تبلیغات پررنگ بعضی نامزدها در بیشتر شهرها به نظر می رسد که شماری از نامزدها پول قابل ملاحظه ای را برای مبارزات انتخاباتی خود اختصاص داده اند.

پولهای غیرقانونی؟

براساس قانون انتخابات افغانستان، هیچ نامزدی حق ندارد از منابع خارجی کمک مالی دریافت کنند و یا هم در جریان مبارزات از پول های غیرقانونی، که به کمیسیون انتخابات گزارش داده نشده باشد، استفاده کند.

ذکریا بارکزی، معاون دارالانشا/دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می گوید همه نامزدها مکلف اند دارایی های خود را در این کمیسیون ثبت کنند و گزارش مخارج مالی خود را به کمیسیون بسپارند.

آقای بارکزی گفت: "در انتخابات قبلی ما سطحی را برای مصارف مبارزات انتخاباتی تعیین کرده بودیم، اما دیدیم که این شیوه عملی نیست."

او افزود: "در انتخابات آینده سطحی وجود ندارد، یگانه کاری که باید نامزدها انجام دهند این است که باید دارایی های منقول و غیرمنقول خود را ثبت کنند، گزارش مصارف مبارزات انتخاباتی خود را به طور منظم به کمیسیون ارائه کنند و یک مسئول مالی به کمیسیون معرفی کنند تا کمیسیون را در جریان بگذارد."

اما سوال این جا است که اگر نامزدها هیچ کمکی از سوی سازمان ملل به دست نیاورده و بر اساس قانون حق به دست آوردن کمک های خارجی را هم ندارند پس چگونه وجوه مالی مبارزات خود را به دست می آورند.

'پولی ندارم'

در میان نامزدها افرادی هم هستند که می گویند برگه های ثبت دارایی خود را در کمیسیون سفید گذاشته اند. بشیر بیژن یکی از این نامزدها است. او می گوید برای مبارزات انتخاباتی اش هیچ پولی در اختیار ندارد.

آقای بیژن گفت: "از دارایی مادی، نه نقدی دارم و نه غیرنقدی. فرمی که از سوی کمیسیون برایم داده شده بود را بر بنیاد همین واقعیت دوباره سفید تحویل کمیسیون انتخابات دادم."

اما شماری دیگر از نامزدها می گویند هیچ کمکی از کشورهای خارجی، احزاب و نهادهای دیگر به دست نمی آورند و بیشتر از طریق سایت های اینترنتی و حساب های بانکی از سوی مردم با آنها کمک می شود.

اشرف غنی احمدزی، یکی از این نامزدها است. او گفت: "منبع اول من یک وب سایت است که برای افغان های خارج از کشور باز شده. منبع دوم یک حساب بانکی است که در داخل افغانستان موجود است و براساس آن هر فردی که کمک کند برایش رسید داده می شود. منبع سوم منازل شخصی و درآمد های شخصی من است."

او همچنین افزود: "من از افغانستان هیچ درآمدی ندارم، چون کار من بین المللی بوده است. درآمد شخصی من سال گذشته چهار صد هزار دلار آمریکایی بود. از لحاظ شفافیت آن چه را که اطمینان داده می توانم این است که هر پانزده روز یک بار به کمیسیون انتخابات گزارش مالی خود را می دهم ."

با این حال کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی می گوید اگر ثابت شود که این نامزدها متکی به کمک های خارجی هستند یا عمداً دارایی های خود را ثبت نکرده اند و یا هم حساب مصارف مبارزاتی خود را گزارش نکرده اند، ملزم به پرداخت جریمه خواهند شد و در نهایت، حق شرکت در انتخابات را از دست خواهند داد.

مطالب مرتبط