نگرانی نامزدهای انتخابات افغانستان از مشکلات امنیتی

انفجار
Image caption گروههای شورشی گفته اند که امنیت انتخابات را مختل خواهند کرد

ده روز پس از آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان، شماری از نامزدهای انتخابات در باره تهدیدهای امنیتی ابراز نگرانی کرده اند.

مبارزات انتخاباتی در ۲۶ جوزا/خرداد رسماً آغاز شد و تا ۲۶ اسد/مرداد ادامه خواهد یافت. انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۹ اسد برگزار خواهد شد.

چهل و یک نامزد برای رسیدن به ریاست جمهوری با هم رقابت می کنند و ۳۳۲۴ نامزد برای راه یافتن به شوراهای ولایتی به آرا مردم مراجعه می کنند.

اما شماری از این نامزدان در باره چالشهای امنیتی در تامین ارتباط مستقیم با رای دهندگان در برخی از مناطق ناامن کشور ابراز نگرانی کرده اند.

برخی از نامزدان ریاست جمهوری می گویند از حدود ده روز پیش به این سو، که مبارزات انتخاباتی آغاز شده، شماری از کارمندان ستادهای انتخاباتی آنها در سفر به مناطق مختلف با تهدیدهای امنیتی مواجه شده اند.

اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدان ریاست جمهوری گفت: "من خود مورد تهدید قرار نگرفته ام، اما مبلغانم بلی. شما در جریان هستید که یکی از جوانانی که برای من تبلیغ می کرد در روز روشن در قندهار از سوی کارمندان دولتی مورد لت و کوب (ضرب و شتم) قرار گرفت و تا اکنون مقامات این مساله را تعقیب نکرده اند."

عبدالکریم هاشمی، از مسئولان دفتر انتخاباتی میرویس یاسینی، یکی دیگر از نامزدان ریاست جمهوری هم ابراز نگرانی کرد که افزایش این گونه موارد روند مبارزات انتخاباتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آقای هاشمی گفت: "واضح است که ادامه تهدیدهای امنیتی سبب دل سردی مبلغان می شود، این دل سردی مبلغان و نامزدان تاثیر منفی بر مردم خواهد گذاشت و اشتراک مردم را در انتخابات کمرنگ می سازد. همچنین این مساله شفافیت انتخابات را نیز زیر سوال می برد و همه مصارفی که تا اکنون شده بی نتیجه خواهد شد."

در این حال، شماری از نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی نیز می گویند که نمی توانند با خاطر آرام برای راه انداختن مبارزات انتخاباتی به مناطق دور دست سفر کنند.

اما ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می گوید دولت متعهد به تامین امنیت روند انتخابات در کشور است. به گفته او، نیروهای امنیتی از آغاز مبارزات انتخاباتی برنامه های گسترده ای را برای تامین امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به اجرا گذاشته اند.

'برنامه گسترده امنیتی'

Image caption وزارت داخله می گوید پلیس برای تامین امنیت نامزدها برنامه های گسترده ای را به اجرا گذاشته است

آقای بشری گفت: "در رابطه به تامین امنیت روند انتخابات، وزارت داخله یک برنامه منظم و مشترک با سایر ارگان های امنیتی ترتیب داده است. در این برنامه همه مسایل مد نظر گرفته شده است. یعنی از تدابیر امنیتی عمومی تا امنیت فردی نامزدان، تجهیزات و وسایط برای محافظان آنها همه در نظر گرفته شده است. وزارت داخله متعهد و مصمم به تطبیق این برنامه است."

این در حالی است که شماری دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در باره تامین امنیت خود نگرانی زیادی ندارند. رمضان بشردوست یکی از این نامزدها است.

آقای بشردوست گفته که او به برخی از دورترین مناطق افغانستان بدون تهدید امنیتی سفر کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، که عضو مجلس نمایندگان هم است، گفت: "مشکل امنیتی برای من اصلاً وجود ندارد. تا امروز من و مبلغانم هیچ گونه تهدید امنیتی دریافت نکرده ایم. دیروز ما به ولسوالی علینگار ولایت لغمان رفتیم و تصمیم دارم به ولسوالی قرغه ای این ولایت هم بروم و با مردم صحبت کنم."

در میان این نامزدها چهره هایی هم وجود دارند که در جنگهای سه دهه اخیر افغانستان به نحوی حضور داشتند.

با این حال، شماری به این نظر اند که تهدیدهای امنیتی در پاره ای از موارد تنها به اوضاع عمومی امنیتی ارتباط ندارد، بلکه سابقه شخصی برخی از نامزدان نیز تهدیدهای بیشتری را متوجه آنان می کند.

مطالب مرتبط