روزنامه های کابل: شنبه ۶ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل هم مانند روزنامه های گذشته به بررسی و تحلیل مسائل انتخاباتی پرداخته اند.

روزنامه نخست در صفحه اول خود با توجه به شعارهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته که شعارهای آنان "چنگی به دل نمی زند و مردم را وادار نمی کند که با شور و شوق به پای صندوق های رای بروند."

به نوشته این روزنامه، با آن که هزارها دلار خرج پخش و انتشار این شعار ها شده، "تاثیر مثبتی بر روح مردم نگذاشته" و نامزدها با مهمانی های پرخرج "تنها دهان مردم را شیرین می کنند، بدون این که با طرح ها و برنامه های خود کام جان مردم را شیرین کنند."

به نظر نویسنده مطلب، شعارهایی مانند "تغییر"، که برگرفته از شعار باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا است و همچنین "تعییر نظام سیاسی" تنها به درد "تعداد اندک نخبگان سیاسی" می خورد و از اولویت های زندگی مردم شمرده نمی شود.

سروش ملت هم در مطلبی مشابه با عنوان "نه هر که چهره برافروخت دلبری داند" نوشته که "میل شدید برای دستیابی به قدرت بعضی از نامزدان را واداشته که شعارهایی را سرلوحه برنامه های کاری خود قرار دهند که حتی معلوم نیست درک درستی از آن داشته باشند و قدرت تبیین صحیح آن را دارا باشند."

به نوشته روزنامه برخی از نامزدان "چهره فکری" خود را طوری با شعارهایی "ظاهراً جذاب" آراسته اند که شماری "چهره اصلی و بدون آرایش قبلی آنان را اصلاً از یاد برده اند".

نویسنده مطلب با انتقاد از استفاده از شعار "تغییر" توسط برخی از نامزدان، پرسیده که شماری از این نامزدان زمانی که خود در ساختار قدرت نقش تعیین کننده ای داشتند، اکنون توضیح دهند که این "تغییر" شامل تغییر در "سیاستهای تنگ نظرانه" خود ایشان هم می شود یا نه.

روزنامه چراغ به نگرانی ها در باره برگزاری انتخاب در افغانستان پرداخته و نوشته که "صدای نگرانی حتی از درون کاخ ریاست جمهوری هم به گوش می رسد".

به نظر روزنامه مشکلات امنیتی، شفافیت و احتمال "مداخله" در برگزاری انتخابات از مهمترین نگرانی ها در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شمرده می شود.

اخیراً سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان دیدارهای سفیر آمریکا با شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مورد انتقاد قرار داد. همچنین شماری از نامزدان در گفتگو با بی بی سی در باره "تهدیدهای امنیتی" ابراز نگرانی کردند.

چراغ همچنین با اشاره به دفاع ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا از گفتگوهای سفیر آن کشور با نامزدهای انتخابات افغانستان نوشته که "اگر آنان نمی توانند خیری به ما برسانند، لطفاً دامنه شر را نیز گسترش ندهند."

روزنامه اراده هم با اشاره به مشکلات منیتی در آستانه برگزاری انتخابات نوشته که "کوچکترین کاهشی در میزان ناامنی ها در کشور دیده نمی شود". روزنامه همچنین به این نظر است که تهدیدهای امنیتی تنها از سوی مخالفان مسلح دولت متوجه نامزدهای انتخابات نیست، بلکه نیروهای امنیتی نیز به تهدید و حتی ضرب و شتم کارمندان دفترهای انتخاباتی نامزدان پرداخته اند. اخیراً اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری به بی بی سی گفت که یکی از کارمندان ستاد انتخاباتی او در قندهار، در جنوب افغانستان از سوی ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

اراده ابراز نگرانی کرده که اگر نهادهای مسئول در این زمینه اقدامی نکنند، ممکن است مشکلات امنیتی باعث دلسردی نامزدهای انتخابات شود و همچنین شرکت مردم در انتخابات را کمرنگ کند.

هشت صبح نوشته ناامنی باعث شده که نامزدها مبارزات انتخاباتی شان را تنها در ولایات متمرکز کنند، در بسیاری از مناطق دور دست به "تبلیغ مخفیانه" بپردازند".

به نوشته روزنامه، به دلیل مشکلات امنیتی فرصت به دست آوردن آگاهی در باره برنامه های آینده و شخصیت نامزدهای انتخابات برای مردم مساعد نیست.

نویسنده مطلب همچنین ابراز نگرانی کرده که اگر در صد و سی و پنج ولسوالی امنیت بهبود نیابد، ممکن است "اصل عمومی بودن" انتخابات زیر سوال برود.

روزنامه دولتی انیس با توجه به نشست گروه ۸ در ایتالیا نوشته که این نشست در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان برای این کشور اهمیت زیادی دارد.

این نشست روز گذشته، ۲۶ جون، با حضور وزرای خارجه اعضای گروه ۸ برگزار شد، که شامل هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، آمریکا، کانادا، بریتانیا، ایتالیا، جاپان (ژاپن)، فرانسه، آلمان و روسیه می شود.

به نوشته انیس، مردم افغانستان امیدوارند بیشتر اعضای گروه ۸ که در افغانستان نیروی نظامی دارند، برای پایان دادن به مشکلات افغانستان "راه حل عملی" جستجو کنند.

به نظر روزنامه، "عدم هماهنگی میان دولت افغانستان و جامعه جهانی" از یکی از دلایل کندی حل مشکلات این کشور است.

مطالب مرتبط