روزنامه های کابل: دوشنبه ۸ سرطان

اعلام استراتژی تازه آمریکا در مبارزه با مواد مخدر و استقبال افغانستان از آن، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

روز شنبه، ۶ سرطان/تیر، ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان با اعلام این استراتژی در نشست وزیران خارجه گروه ۸ در ایتالیا گفت که پول هایی که تا اکنون برای جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان مصرف شده هدر رفته است.

روزنامه اراده نوشته که جامعه جهانی در هفت سال گذشته "سرمایه های کلان و هنگفت" را برای جلوگیری از کشت و تولید مواد مخدر به افغانستان سرازیر کردند.

اما به نوشته روزنامه، تنها در سال جاری کاهش "ناچیز" در تولید مواد مخدر رونما شد و هنوز هم افغانستان ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می کند.

اراده در ادامه افزوده که سخنان اخیر آقای هولبروک از یک سو از "شکست تلاش ها و هدر رفتن سرمایه گذاری جامعه جهانی پرده بر می دارد و از سوی دیگر بیانگر "قاطعیت کامل" دولت باراک اوباما در مبارزه با مواد مخدر و تامین صلح و ثبات در افغانستان است.

روزنامه سروش ملت هم در صفحه نخست خود اعلام استراتژی تازه آمریکا در مبارزه با مواد در افغانستان را "تغییر آشکار در نگاه سیاستمداران آمریکایی" دانسته است.

به نظر نویسنده، اعلام این استراتژی تقریباً همزمان با اعلام استراتژی تازه نظامی آمریکا است که در آن "نگاه انسانی تر به قضایا" قابل مشاهده است.

نویسنده سروش ملت به این نظر است که در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان در هفت سال گذشته "انصافاً تا اکنون پیشرفتی صورت نگرفته است."

هشت صبح هم نوشته که "برخلاف لاف و گزاف های مقام های دولت، توفیق چندانی در مبارزه با مواد مخدر وجود نداشته است".

روزنامه با انتقاد از سخنان ژنرال خداداد، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در باره استراتژی جدید آمریکا در مبارزه با این مواد پرسیده که منظور او از مطابقت این استراتژی با "سنتها و رسوم ملی" افغانستان چیست. به تعبیر نویسنده، عنوان کردن "رسم، رواج و سنت" در این مورد "جز ریاکاری گمراه کننده چیزی نیست".

نویسنده همچنین افزوده که صحه گذاشتن بر این ادعا که تلاشهای گذشته منجر به کاهش مواد مخدر و سرمایه گذاری در این مورد باعث کاهش درآمد طالبان نشده به معنای آن است که وزارت مبارزه با مواد مخدر تا حال "حقیقت" را از مردم "کتمان" کرده است.

آرمان ملی نوشته که جامعه جهانی تازه متوجه این واقعیت "مشهود" شده که تلاش های آنان به "نتیجه مطلوب" نرسیده و جنوب افغانستان، جایی که هزاران نیروی آمریکایی و بریتانیایی مستقرند، محل تولید بخش اعظم تریاک جهان است.

به نظر نویسنده، واقعیت دیگر این است که تریاک منبع بزرگ درآمد طالبان است و مواد مخدر "حامی و موید تروریسم و طالبانیسم" در این کشور. آرمان ملی در ادامه افزوده که به همین دلیل مبارزه با مواد مخدر و کشت خشخاش گامی در راه نابودی طالبان و تروریسم در منطقه است.

اما روزنامه دولتی انیس به این نظر است که شیوه برخورد با مواد مخدر در ولایت هایی که امن است با ولایت هایی که امنیت در آن جا با تهدید مواجه است باید "متفاوت" باشد.

به باور انیس، تهدیدهای امنیتی در این ولایت ها چالشی در برابر کار "عالمان و متنفذان"، که به نوشته روزنامه در "منابر و مساجد" برای جلوگیری از کشت خشخاش تبلیغ می کنند، شمرده می شود.

سرمقاله نویس روزنامه همچنین تاکید کرده است که در کنار این گونه تبلیغات، باید کاری برای اشتغال جوانان و برخورد جدی با "حامیان حرفه ای" تولید مواد مخدر هم صورت گیرد.

انتخابات

روزنامه نخست در سرمقاله خود مدعی است که دولت تحت رهبری حامد کرزی در افغانستان، در پیاده کردن دموکراسی در کشور از "ابزارها و ساختارهای سنتی و قبیله ای" کار می گیرد.

به نوشته روزنامه، برگزاری جرگه های بزرگ (لویه جرگه) در دو سه مورد، که دولت انتقالی و قانون اساسی افغانستان ناشی از تصمیم این جرگه ها بوده، نشانه ای از احیای سنت های قبیله ای و به خدمت گرفتن آن در قدرت است.

به نظر نخست، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت شماری از رهبران سیاسی و مذهبی از آقای کرزی از نشانی اقوام هم "تداوم رویکرد سنتی و غیردموکراتیک" در تعیین سرنوشت مردم است.

ماندگار با اشاره به انتقاد آقای کرزی از دیدارهای سفیر آمریکا با شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، او را متهم کرده است که بر اساس نقش پای "شاه شجاع" حرکت می کند.

شاه شجاع از پادشاهان بدنام افغانستان است که در سده ۱۹ میلادی به حمایت انگلیس ها در این کشور به قدرت رسید.

به نظر ماندگار، آقای کرزی در حالی از خارجی ها انتقاد می کند که دولت تحت رهبری خودش در موارد مختلف متکی به حمایت خارجی ها است.

مطالب مرتبط