هشدار سازمان ملل در مورد افزایش خشونتها در افغانستان

صحنه یک انفجار در شرق افغانستان

سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه، نسبت به احتمال افزایش خشونتها در افغانستان هشدار داده است.

این گزارش همچنین خاطر نشان کرده که تلفات غیرنظامیان افغان در مقایسه به سال 2008، بیست و چهار درصد افزایش داشته است.

این گزارش که توسط جان هولمز، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، به شورای امنیت ارایه شد، هشدار می دهد که دامنه خشونتها در افغانستان اخیرا به مناطق مرکزی و شمالی افغانستان که پیش از این نسبتا آرام بود، کشیده شده است.

این نگرانی در حالی ابراز می شود که بسیاری از کشورهای غربی تعهد کرده اند برای تامین امنیت انتخابات افغانستان، سربازان اضافی به این کشور بفرستند.

افغانستان قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود را برگزار کند و احتمال وخامت اوضاع امنیتی، از نگرانی های اصلی در این زمینه پنداشته می شود.

تلفات غیرنظامیان

گزارش تازه سازمان ملل متحد حاکیست که ظرف پنج ماه اول سال جاری، حدود هشتصد غیرنظامی در افغانستان در نتیجه خشونتها جان داده اند که شماری از آنها زنان و کودکان بوده اند.

جان هولمز، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، به شورای امنیت گفت که تلفات غیرنظامیان در افغانستان به تناسب سال گذشته میلادی، 24 درصد افزایش داشته و دامنه خشونتها، اخیرا به شمال و مرکز افغانستان نیز کشیده شده است.

آقای هولمز در این گزارش گفت که تنها در ماه گذشته میلادی، بیش از 260 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

Image caption شورای امنیت سازمان ملل متحد

این گزارش خاطر نشان کرده که 55 درصد از این تلفات، ناشی از حملات گروه های مخالف دولت افغانستان و 33 درصد دیگر، ناشی از عملیات نظامی نیروهای بین المللی بوده است.

گزارش سازمان ملل متحد، در بیشتر موارد کشته شدن غیرنظامیان، گروه طالبان را مقصر اصلی دانسته و همزمان، از تلاشهای اخیر فرمانده جدید نیروهای خارجی در افغانستان برای کاهش تلفات غیرنظامیان، استقبال کرده است.

سازمان ملل متحد، در بخش دیگر از گزارش خود، نسبت به امنیت کارمندان امدادرسانی در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که تهدیدهای امنیتی، مانع از رساندن کمک های بشری به مناطق مختلف افغانستان شده است.

براساس این گزارش، ظرف شش ماه گذشته، بیش از شصت مورد از خشونت در برابر امدادرسانان و برنامه های کمک رسانی در افغانستان وجود داشته است.

این گزارش در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان منتشر می شود.

قرار است در ماه آگوست امسال، افغانستان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود را برگزار کند و مقامات از طرح برنامه های گسترده ای برای تامین امنیت این انتخابات خبر داده اند.

مطالب مرتبط