بازداشت چهل تن از نیروهای امنیتی در قندهار

مطیع الله قاطع

به دنبال درگیری مسلحانه در شهر قندهار که در آن فرمانده پلیس این شهر با چندین مامور پلیس کشته شدند، مقام های امنیتی از بازداشت چهل و یک نفر در این ارتباط خبر می دهند.

در این تیراندازی که روز گذشته در بیرون دادستانی (سارنوالی) قندهار صورت گرفت، به شمول فرمانده پلیس قندهار، مسئول مبارزه با جرایم جنایی این شهر و حداقل شش مامور پلیس دیگر کشته شدند.

والی/استاندار قندهار می گوید، افرادی که بازداشت شده اند، از جمله محافظان امنیتی افغان هستند که از سوی آمریکا آموزش نظامی دیده اند.

توریالی ویسا، والی قندهار گفت که برای پیگرد قانونی و رسیدگی به پرونده این محافظان امنیتی، آنان را به کابل می فرستد.

تیراندازی روز گذشته پس از آن صورت گرفت که گروهی از محافظان امنیتی افغان برای رهایی یک زندانی، به دادستانی قندهار وارد شدند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان این حادثه را به شدت محکوم کرده و آن را "ضربه ای به حکومت سازی" توصیف کرده است.

'مقاومت'

در اعلامیه ای که از سوی دفتر حامد کرزی منتشر شده، چنین آمده است: "تعدادی از افراد مسلح یک شرکت خصوصی مستقر در قندهار، به سارنوالی (دادستانی) این ولایت جهت رهایی دو مجرم حمله کردند."

اعلامیه افزوده است: "پس از مقاومت و وظیفه شناسی فرمانده پلیس و آمر جنایی، به این مقامات حکومتی افغانستان آتش گشودند و آنها را همراه با سه تن از موظفین امنیتی به شهادت رساندند."

هویت افرادی که محافظان امنیتی برای رهایی آنان آمده بودند، هنوز به درستی روشن نیست اما یک مقام محلی به بی بی سی گفت که این زندانی، یکی از همکاران نیروهای ویژه امنیتی بوده که قبلا از سوی مقام های محلی بازداشت شده بود.

محافظان افغان عمدتا از سوی نیروهای ائتلاف در سراسر افغانستان استخدام می شوند.

این محافظان از سوی نیروهای ائتلاف آموزش می بینند و تحت فرمان دولت افغانستان نیستند.

افغانها عموما از این محافظان، به عنوان نیروی ویژه افغان یاد می کنند چون آنها سلاح های مجهز در اختیار دارند و آموزش های کافی نیز دیده اند. بیشتر این نیروها در قندهار امنیت مقر اصلی نیروهای آمریکایی را به عهده دارند.

این نیروها، سربازان آمریکایی را در ماموریت های ویژه از جمله باز رسی خانه ها یاری می رسانند.

این نیروها اونیفورم آمریکایی به تن دارند و ظاهرا شبیه نیروهای آمریکایی هستند.

مطالب مرتبط