'شکایات انتخاباتی در افغانستان بررسی می شود'

انتخابات افغانستان، آرشیو
Image caption برخی نهادها می گویند کمیسیون بررسی شکایات در انتخابات گذشته به شکایات به گونه درست رسیدگی نکرد

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان آمادگی خود را برای بررسی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده اما برخی نهادهای دیگر می گویند این کمیسیون صلاحیت کافی ندارد.

براساس قانون انتخابات افغانستان، کمیسیونی متشکل از پنج عضو شکایات علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را ثبت و بررسی می کند.

این کمیسیون، امروز در اولین نشست خبری خود از آمادگی ها برای ثبت شکایات و اعتراض ها خبر داد.

به گفته احمد فهیم حکیم، یکی از اعضای این کمیسیون، افراد و نهادهای مدافع حقوق بشر می توانند برای درج شکایات خود به دفاتر این کمیسیون در تمامی ولایات افغانستان مراجعه کنند.

جریان ثبت شکایات بعد از انتشار فهرست موقت نامزدها آغاز می شود به گفته مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی، آنان از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ مه اعتراضات را ثبت خواهند کرد.

براساس قانون انتخابات کسانی که با گروه های مسلح غیرمسئول ارتباط دارند و یا مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، نمی توانند در مبارزات انتخاباتی شرکت کنند.

شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر می گویند که در افغانستان، بسیاری از مردم به دلیل مشکلات امنیتی نمی توانند شکایات خود را علیه نامزدهای انتخابات درج کنند. به گفته آنان شماری از نامزدها از قدرت زیادی در برخی از مناطق برخوردارند.

یک نهاد مدافع حقوق بشر موسوم به "سازمان حقوق بشر افغانستان" می گوید که این سازمان شکایاتی را براساس اسناد و شواهدی علیه افرادی که اکنون در جمع نامزدان انتخابات هستند، درج کرده اند.

به گفته لعل گل، رئیس این سازمان، در انتخابات گذشته، اعتراضاتی علیه برخی از نامزدان به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسید، اما به آن اعتراضات توجهی نشد. او می گوید که با توجه به تجارب گذشته، ثبت اعتراض در این کمیسیون هیچ سودی ندارد.

او گفت: "تا وقتی که ما از تصمیم ها، فیصله ها، عدالت استقلال کمیسیون (بررسی شکایات انتخاباتی) مطمئن نشویم، به این اداره که صلاحیت اتخاذ این گونه تصمیم ها را ندارد، نخواهیم رفت."

براساس گفته های اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعتراضات باید پایه قانونی داشته باشد. به گفته آنان، این پایه قانونی می تواند ثابت شدن محکومیت نامزد انتخابات در یکی از محاکم باشد.

شماری از کارشناسان می گویند سال ها جنگ در افغانستان، سیستم قضایی این کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است و قوه قضاییه تا اکنون به شکایات علیه کسانی که از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر به جنایت علیه بشریت متهم شده اند، رسیدگی نکرده است.

پس در چنین شرایطی نقش کمیسیون شکایات انتخاباتی چیست؟

ملک ستیز، پژوهشگر "مرکز رسانه های جهانی و حقوق بشر" می گوید که این کمیسیون براساس قوانین جهانی ایجاد شده، اما با توجه به شرایط افغانستان نقش موثری در انتخابات نخواهد داشت.

آقای ستیز گفت: "من فکر نمی کنم که این گونه کمیسیون ها بتوانند نقش موثری در شرایط امروز بازی کنند. بنا بر این نقش این کمیسیون ها کاملاً ضعیف است." تاکنون ۴۴ تن در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند و بعد از بررسی اعتراض ها از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، فهرست نهایی نامزدها منتشر خواهد شد.

در انتخابات پنج سال پیش، هیچ یک از نامزدها براساس اعتراض های ثبت شده از فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بازنماند.

مطالب مرتبط