همایش های انتخاباتی در شمال افغانستان

از راست: کرزی، دوستم و محقق
Image caption آقایان دوستم و محقق دلیل حمایت شان از نامزدی آقای کرزی را مشارکت اقوام در دولت او عنوان کرده اند

هزاران تن از هواداران محمد محقق و عبدالرشید دوستم در مزار شریف، در شمال افغانستان در حمایت از حامد کرزی در انتخابات تجمع کردند.

این نخستین همایش بزرگ با حضور آقای محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم و نورالله سادات، رئیس شورای مرکزی جنبش ملی اسلامی در خارج از شهر کابل است که در حمایت از آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

این دو حزب در ماه جوزا/خرداد اعلام کردند که براساس توافقاتی با آقای کرزی در باره مشخص کردن سهم آنها در قدرت، در صورت پیروزی او، از او حمایت می کنند.

هنوز به درستی مشخص نیست که سهم آقای محقق و آقای دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی در دولت آقای کرزی، در صورت پیروزی او در انتخابات، چند وزارتخانه است، اما برخی گزارشها حاکی است که بر اساس موافقتنامه کتبی که بین آنها در این باره به امضا رسیده، پنج وزارتخانه به این دو مخالف سابق آقای کرزی خواهد رسید.

پیش از این، میانه آقای کرزی با آقایان محقق و دوستم چندان خوب نبود. آقای محقق پس از آن که در سال ۱۳۸۳ از وزارت برنامه ریزی برکنار شد، به صف منتقدان جدی آقای کرزی پیوست.

عبدالرشید دوستم، که از آغاز به قدرت رسیدن آقای کرزی به مقام مناسبی نرسیده بود، دل خوشی از او نداشت و پس از بالا گرفتن جنجال بر سر پرونده آقای دوستم و اکبر بای در سال ۱۳۸۷ روابط او با کرزی بدتر شد.

در ماههای اخیر که آقای کرزی تلاشهایش را برای به هم زدن ائتلافهای مخالفان سیاسی اش شدت بخشید، شماری از مخالفان سابقش را شامل تیم سیاسی خود کرد. گفتگوهای طولانی آقای کرزی با آقایان محقق و دوستم هم در ادامه همین تلاشها به ثمر رسید.

اکنون هواداران احزاب تحت رهبری این دو سیاستمدار، که عمدتاً در شمال افغانستان نفوذ دارند، به دنبال توافق بر سر تقسیم قدرت، به حمایت عملی از آقای کرزی در مبارزات انتخاباتی پرداخته اند.

محمد محقق در این همایش که در باغ آرامگاه منسوب به حضرت علی در شهر مزار شریف برگزار شد، از هوادارانش خواست که در انتخابات به حامد کرزی رای دهند. همچنین سید نورالله سادات، رئیس شورای مرکزی جنبش ملی اسلامی، به نمایندگی از این جنبش از آقای کرزی اعلام حمایت کرد.

آنها در این همایش، در باره توافق های خود با آقای کرزی چیزی نگفتند اما تاکید کردند که آقای کرزی در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری "نامزد مناسبی" است.

آقای محقق، که در گذشته از کارکردهای دولت به رهبری حامد کرزی به شدت انتقاد می کرد، در این همایش از برنامه های پنج سال گذشته او دفاع کرد و گفت که او می تواند در بخش بازسازی، به ویژه راهسازی کارهای مهمی انجام دهد.

این در حالی است که در همین شهر هواداران میرویس یاسینی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم در تالار یک هتل گرد هم آمدند و از او اعلام حمایت کردند.

ستاد انتخاباتی آقای یاسینی گفته است که در این همایش صدها تن از حامیان او از چند ولسوالی ولایت بلخ حضور داشتند.

از سوی دیگر همایش های دیگری در کابل و کنر، در شرق افغانستان به حمایت از سرور احمدزی، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

بلال فاطمی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای احمدزی گفت در این همایش ها صدها تن از نامزدی آقای احمدزی در انتخابات پشتیبانی کردند.

مطالب مرتبط