همایش های انتخاباتی در مناطق ناامن افغانستان

Image caption در برخی موارد از برگزاری همایش های پرخرج انتخاباتی در ولایات افغانستان گزارش شده است

در هفدهمین روز پس از آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان بیشتر همایش ها در مناطق نسبتاً ناامن این کشور برگزار شد.

پیش از این نگرانی از تاثیر ناامنی بر روند انتخابات در مناطق ناامن افغانستان وجود داشت، ولی امروز مبارزات انتخاباتی دامنه های این مناطق را هم فراگرفت.

ارزگان، قندهار و غزنی در جنوب افغانستان، پکتیکا و خوست در جنوب شرق افغانستان، از مناطقی است که هر از گاهی شاهد خشونت های خونباری بوده است، از این میان پکتیکا بامداد امروز شاهد یک انفجار انتحاری و کشته شدن یک سرباز آمریکایی و دست کم ۲۲ شورشی بود.

ولی امروز، شنبه، ۱۳ سرطان/تیر، در برخی از این ولایت ها، از جمله پکتیکا، در کنار صدای انفجار، شلیک گلوله و بمباران، صدای شعار هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم بلند بود.

در پکتیکا شماری از سران اقوام مختلف در همایشی حمایت خود را از عبدالله عبدالله اعلام کردند. همچنان صدها تن دیگر در غزنی، که این ولایت هم تا حدی تحت تاثیر ناامنی ها قرار دارد، به حمایت آقای عبدالله تجمع کردند.

همچنین در خوست، ولایت همچوار پکتیکا نیز صدها تن از هواداران ژنرال شهنواز تنی، در همایشی از او اعلام حمایت کردند.

'رو در رو با مردم'

از سوی دیگر رمضان بشر دوست، نخستین نامزدی است که به شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا سفر کرده و خیمه ای را به عنوان دفتر ستاد انتخاباتی خود در این شهر برپا کرده است.

آقای بشر دوست به بی بی سی گفت در خیابان های شهر گردیز در حال گردش است و با مردم رو در رو در خیابان های این شهر دیدار می کند.

ارزگان هم، که یکی از مناطقی است که طالبان در آن جا نفوذ دارند، برای نخستین بار شاهد برگزاری همایشی به حمایت از حامد کرزی بود.

احمد امید، گزارشگر بی بی سی در ارزگان می گوید در یکی از گردهمایی ها در ارزگان، دهها زن از یک مرکز آموزشی موسوم به خاتول حمایت خود را از آقای کرزی اعلام کردند.

آقای امید گفت: "بی بی ککو، یکی از مسئولان موسسه خاتول به بی بی سی گفت به این شرط به حامد کرزی رای می دهد که او در مبارزه با مواد مخدر در این ولایت تلاش بیشتر به خرج دهد. این خانم گفت اکثر جوانان در این ولایت معتاد به مواد مخدر شده اند و از حامد کرزی می خواهند که یک مرکز صحی برای معتادان در این ولایت تاسیس کند."

در همین حال هواداران حامد کرزی در ولایت های قندهار، جایی که انفجار یک بمب جاسازی شده در کنار جاده هفت مامور پلیس را کشت، نیز به حمایت از او تجمع کردند. براساس یک اعلامیه وزارت داخله، این انفجار در ولسوالی ریگستان قندهار بامداد امروز روی داد.

همچنین گزارش ها از ولایت های غزنی و سرپل، در شمال افغانستان نیز حاکی است که شماری دیگر با برگزاری گردهمایی هایی از آقای کرزی حمایت کردند.

تظاهرات، اعتراض به تهدیدها

بر اساس یک خبر دیگر، هواداران اشرف غنی احمدزی در شهر جلال آباد دست به تظاهرات زدند و شاهراه جلال آباد-کابل را برای مدتی کوتاه به روی ترافیک بستند.

ببرک میاخیل، گزارشگر بی بی سی در جلال آباد، که شاهد برگزاری این تظاهرات بود گفت: "این افراد ادعا می کنند که کارمندان دفتر مبارزات انتخاباتی آقای احمدزی در ولایت های قندوز و هرات از سوی شماری از افراد و گروه ها تهدید شده اند. اما تظاهر کنندگان از فرد یا گروه مشخصی به این اتهام نام نبردند."

"سید عبدالقهار، مسئول دفتر انتخاباتی آقای اشرف غنی در ولایت ننگرهار می گوید تظاهر کنندگان با راه اندازی این تظاهرات خواستند صدای شان را به دولت افغانستان و سازمان ملل برسانند تا برای برگزاری انتخابات شفاف در کشور تلاش کنند."

هواداران آقای احمدزی در یک تظاهرات مشابه دیگر در بغلان، خواهان رسیدگی به پرونده حمله به یک موتر/خودرو حامل کارمندان ستاد انتخاباتی او در شاهراه بغلان-قندوز شدند.

یک مقام محلی در بغلان گفت کارمندان ستاد انتخاباتی آقای احمدزی بدون این که مسئولان امنیتی را آگاه کنند، مسافرت کردند و با این حادثه مواجه شدند.

همچنان شماری از هواداران معتصم بالله مذهبی نیز در شهر جدید بغلان، در شمال افغانستان در همایشی حمایت خود را از او اعلام کردند.

مطالب مرتبط