روزنامه های کابل: شنبه ۱۳ سرطان

عملیات خنجر در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان از موضوعهای اصلی مورد توجه روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این عملیات با شرکت چهار هزار سرباز آمریکایی و ۶۵۰ سرباز افغان روز پنجشنبه گذشته، ۱۱ سرطان/تیر، برای بیرون راندن طالبان از چند ولسوالی/فرمانداری هلمند آغاز شد.

روزنامه هشت صبح در مطلب اصلی خود عملیات خنجر در ولایت هلمند را بیانگر "عزم جدی آمریکا" برای تامین امنیت در منطقه ای که به تعبیر نویسنده یکی از پایگاههای طالبان شمرده می شود، دانسته است.

این روزنامه نیروهای بریتانیایی را متهم کرده است که پیش از این با داشتن سیاستی "مبهم و معامله گرانه" این فرصت را به طالبان دادند که در این منطقه قدرتمندتر شوند.

بیشتر از هفت هزار سرباز بریتانیایی از چند سال پیش در هلمند جابجا شده بودند و ظرف چند ماه اخیر هزاران سرباز تازه نفس آمریکایی هم در آن جا مستقر شدند.

هشت صبح همچنین افزوده است که "ناهماهنگی" میان نیروهای بین المللی و داخلی افغانستان هم "بسیاری از کوششهایی را که می توانست موفقیت آمیز باشد به ناکامی کشانید."

روزنامه نخست در گزارشی در صفحه اول خود نوشته است که این انتظار وجود دارد که نیروهای بین المللی و افغان در عملیات هلمند "دستاورد مثبتی" داشته باشند.

با آن که نویسنده احتمال رسیدن آسیب به غیرنظامیان در این عملیات را از نگرانیهایی دانسته که بیش از هر وقت دیگر محتمل است، تا حال از تلفات غیرنظامیان در هلمند گزارش دقیقی نرسیده است.

با این همه، نویسنده افزوده که تلفات غیرنظامیان و استفاده از آنها به عنوان "سپر انسانی" در چنین نبردهایی امری عادی است. به نظر نویسنده، اگر شورشیان از مردم استفاده ابزاری کنند، تصور این که نیروهای شامل در عملیات، جنگ علیه شورشیان را متوقف کنند، غیرمنطقی است.

سروش ملت عملیات خنجر را "آزمونی" برای نیروهای بین المللی و افغان دانسته و افزوده است که در آن "تغییر راهبرد نظامی" آمریکا به خوبی دیده می شود.

در این عملیات که به تعبیر نویسنده "امید" را در دلهای مردم به وجود آورده، نیروهای زمینی شرکت دارند، در حالی که به نوشته روزنامه پیش از این حملات هوایی باعث تلفات غیرنظامیان می شد.

به نظر سروش ملت، اگر این عملیات با موفقیت پایان یابد، اعتماد مردم افغانستان به نیروهای ائتلاف و افغان جلب خواهد شد و "امنیت روانی" را در آستانه انتخابات سراسری در این کشور تامین خواهد کرد.

روزنامه دولتی انیس هم این عملیات را "آزمونی" برای نیروهای ناتو دانسته و افزوده که این عملیات برای شدت بخشیدن مبارزه علیه شورشیان و تامین امنیت برای مشارکت مردم در انتخابات راه اندازی شده است.

به نظر نویسنده اگر نیروهای ناتو موفق به تحکیم مواضع خود در منطقه شوند و به حضور خود با همکاری نیروهای داخلی ادامه دهند، این اقدام بر وضع امنیتی سراسر کشور اثرگذار خواهد بود.

به عقیده انیس، اما اگر این مناطق بعد از پاکسازی از وجود مخالفان به نیروهای محلی سپرده شود، احتمال آن وجود دارد که شورشیان دوباره به این مناطق برگردند و به عنوان یک مشکل مطرح شوند.

روزنامه آرمان ملی در صفحه نخست خود گردهمایی در آرامگاه حضرت علی در شهر مزار شریف در شمال افغانستان را مغایر دستور وزارت حج و اوقاف دانسته است.

این وزارت استفاده از مساجد و اماکن مذهبی در مبارزات انتخاباتی را "ممنوع" اعلام کرده و گفته است که کسانی که از این دستور سرپیچی کنند، مجازات خواهند شد.

روز گذشته شماری از هواداران حزب وحدت اسلامی مردم و جنبش ملی اسلامی به حمایت از حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری در آرامگاه حضرت علی تجمع کردند.

آرمان ملی پرسیده است که وزارت حج و اوقاف گردهمایی در آرامگاه حضرت را "تقبیح" خواهد کرد یا خیر؟ روزنامه همچنین افزوده است که این گردهمایی به حمایت از آقای کرزی برگزار شد و نهادهای دولتی از این گونه "خلاف ها چشم پوشی می کنند".

روزنامه ماندگار ابراز نگرانی کرده است که نگرانی های مردم در باره مداخله خارجیان و شفافیت در انتخابات بر این "آزمون ملی" اثر بگذارد.

به نظر نویسنده، جامعه جهانی "مسئول درجه یک بی اعتمادی مردم به انتخابات" است. به نوشته این روزنامه، جامعه جهانی در انتخابات گذشته مداخله کرد و اعتبار انتخابات را زیر سوال برد.

اما هیات کارشناسان سازمان ملل برخی "مشکلات" در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳ را تایید کردند، اما گفتند که میزان آن در حدی نبوده است که بر نتایج انتخابات اثر بگذارد.

سرمقاله نویس ماندگار در ادامه نوشته است که اکنون مردم به این باور اند که انتخابات آینده "بر بنای رای آنها نخواهد بود."

مطالب مرتبط