آغاز سه هزار و ۵۰۰ پروژه روستایی در افغانستان

احسان ضیا
Image caption آقای ضیا دور افتادگی برخی ولایت ها و مشکلاتی امنیتی را از چالشهای عمده بر سر راه اجرا برنامه های روستایی دانست

وزارت احیا و توسعه روستایی افغانستان می گوید در سه ماه گذشته بیش از سه هزار و ۵۰۰ طرح عمرانی را در سراسر این کشور راه اندازی کرده است.

مسئولان این وزارت می گویند با راه اندازی این طرح ها برای ده ها هزار تن زمینه کار موقت فراهم شده و بیش از یک میلیون روستایی از این برنامه ها بهره مند خواهند شد.

این پروژه ها عمدتاً شامل تهیه آب آشامیدنی، تمدید شبکه های آب رسانی، راهسازی و ساختن بندهای/سدهای کوچک برق می شود.

مسئولان دولتی می گویند کار عملی این پروژه ها در ربع اول سال جاری خورشیدی آغاز شده است و تا شش ماه دیگر به بهره برداری سپرده خواهند شد.

احسان ضیا، وزیر توسعه روستایی افغانستان می گوید بیش از ۶۰ میلیون دلار به این برنامه ها اختصاص داده شده است.

اما به گفته او، ادامه ناامنی ها در برخی از مناطق افغانستان مانع اجرای این برنامه ها شده است. آقای ضیا گفت: "مشکلات امنیتی که زیادتر مانع اجرای پروژه ها می شود، عمدتاً در ولایت های هلمند، زابل و فراه وجود دارد. در این ولایت ها وسعت پروژه های انکشافی نسبت به ولایت های دیگر ناچیز است."

آقای ضیا همچنین گفت دور دست بودن برخی از ولایات نیز سبب شده که این برنامه ها کمتر اجرا شود. به گفته او، دایکندی، غور و نورستان شامل این ولایت ها است که بازسازی در آن جا به کندی پیش می رود.

اما دلیل آقای ضیا برای ساکنان این ولایت چندان پذیرفتنی نیست، نمایندگان ولایات غور و دایکندی معتقدند آنچه سبب کندی روند باز سازی در این ولایات شده بی توجهی دولت به این مناطق است نه دور دست بودن آنها. نمایندگان این ولایات در مجلس نمایندگان و همچنین شوراهای ولایتی بارها از بی توجهی دولت انتقاد کرده اند.

ساکنان شماری دیگر از ولایات که در شمار ولایات دور دست به حساب نمی آیند نیز انتقاد های مشابهی داشته اند در یک مورد ساکنان ولایت بامیان در یک اقدام سمبولیک و اعتراضی جاده های مرکز این ولایت را کاهگل کردند.

افزون بر این شماری از مردم در بعضی از ولایات این کشور از عدم اجرای درست برنامه های عمرانی ناراضی اند. دین محمد یکی از ساکنان ولایت قندهار، در جنوب افغانستان می گوید بسیاری از پروژه ها به میل مردم اجرا نمی شود.

دین محمد گفت: "این پروژه ها خوب است، اما گفته نمی توانیم که برای همه خوب است. به دلیل این که سران قومی و زورمندان اکثراً کوشش می کنند، پول این برنامه ها را در جایی مصرف کنند که نفع آنها در آن نهفته باشد. همه مردم روستا این را قبول ندارند و در روستای ما پلها و پلچک های زیادی ساخته شده که پس از ۲ سال همه تخریب شدند."

ولی مسئولان وزارت توسعه روستاها این گونه ادعاها را تکذیب می کنند و بر رعایت توازن و شفافیت در اجرای این برنامه ها تاکید می کنند. آنها می گویند در سه سال گذشته ۴۸ هزار برنامه عمرانی در ۳۴ ولایت افغانستان اجرا شده است و همچنین برنامه های تازه ای را برای بهبود اوضاع روستاها روی دست دارند.

مطالب مرتبط