روزنامه های کابل: یکشنبه ۱۴ سرطان

ادامه عملیات "خنجر" در هلمند، در جنوب افغانستان، هنوز هم موضوع بیشتر مطالب صفحات نخست و مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این عملیات با شرکت بیش از پنج هزار نیروهای بین المللی و افغان روز پنجشنبه، ۱۱ سرطان/تیر آغاز و در پی آن برخی مناطق تحت کنترل طالبان، از جمله ولسوالی/فرمانداری ناوه از کنترل آنان خارج شد.

آرمان ملی در سرمقاله خود با اشاره به عملیات نظامی در هلمند، که به تعبیر روزنامه، "قلب گروه طالبان" شمرده می شود، تاکید کرده است که باید پیش از آغاز عملیات گسترده، غیرنظامیان از مناطق جنگی خارج شوند.

آرمان ملی معتقد است که در این جنگ، که به تعبیر نویسنده آمریکاییان این بار تصمیم گرفته اند طالبان را نابود کنند، طالبان "حتماً" شکست خواهند خورد و در آن صورت آنها تلاش خواهند کرد از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده کنند.

به نظر روزنامه، "طرفداران طالبان به بهانه تلفات غیرنظامیان" تلاش خواهند کرد مانع "عملیات جدی و قاطع" نیروهای ملی و بین المللی علیه این گروه شوند. اما روزنامه تاکید کرده که پیش از اجرای عملیات گسترده، از غیر نظامیان خواسته شود که از مناطق تحت کنترل طالبان خارج شوند. انیس، روزنامه دولتی نوشته است این عملیات، که در آن بیش از پنج هزار سرباز و ۵۰ هلیکوپتر جنگی شرکت کرده اند، باعث شده که شورشیان مقاومت نکنند و مواضع خود را "به صورت موقت" ترک کنند.

سرمقاله نویس انیس تاکید کرده است که در ادامه عملیات، دولت و نیروهای ناتو باید تلاش کنند که زمینه های بازسازی و جلب حمایت سران قومی و روحانیون را در هلمند فراهم کنند. به نظر نویسنده این کار می تواند میان مخالفان و مردم در دراز مدت فاصله ایجاد کند.

روزنامه نخست در مطلبی در صفحه اول خود با عنوان "اگر عزم راسخ و قاطع وجود داشته باشد، طالبان نابود می شوند"، عملیات خنجر را "آغازی نو در مبارزه با شورشیان" خوانده است.

به نظر نویسنده، این عملیات روشن کرد که حکومت افغانستان و نظامیان خارجی تا اکنون "عزمی قاطع و راسخی برای نابودی شورشیان نداشته اند".

نخست تاکید کرده است که حالا که عملیات خنجر طبق برنامه پیشرفته و نتایج مورد انتظار هم به دست آمده است، باید چنین اقداماتی در دیگر مناطق ناامن هم در نظر گرفته شود.

هشت صبح "خنجر" را عملیاتی "غافلگیر کننده" خوانده و افزوده است که بازپس گیری مناطق تحت کنترل طالبان در هلمند اهمیت ویژه ای برای تامین امنیت در دیگر مناطق همجوار هلمند دارد.

روزنامه به نقل از شماری از نمایندگان ولایت فراه، در غرب و بادغیس در شمال افغانستان نوشته که ریشه ناامنی در این ولایت ها هم در هلمند است. به نوشته روزنامه، طالبان از پاکستان وارد هلمند می شوند و آنان فعالیت های خود را از همین جا گسترش می دهند.

نویسنده مطلب همچنین پرسیده که نیروهای آمریکایی و ناتو چرا در هفت سال گذشته برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل طالبان دست به چنین کاری نزدند. روزنامه به نقل از محی الدین مهدی، تحلیلگر مسائل سیاسی نوشته که عملیات هلمند ناشی از "سیاست " باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است.

روزنامه سروش ملت با اشاره به این عملیات، بر تقویت ارتش و پلیس ملی افغانستان تاکید کرده و افزوده است که در میان کشورهای ائتلاف بین المللی، به ویژه آمریکا "ظاهراً اراده ای" برای این کار ندارد.

به نظر روزنامه، اگر افغانستان از لحاظ نیروی نظامی متکی به خود شود، دیگر نیازی به حضور نیروهای نظامی بیگانه نخواهد بود، در حالی که به نوشته سروش ملت، این کشور ها در در راهبرد امنیتی خود "حضور چند ده ساله" در افغانستان را تعریف کرده اند.

اما روزنامه اراده "گفتگو" با شورشیان را تنها راه حل مشکلات موجود در کشور دانسته و افزوده که استفاده از "زور" راه حل مشکل نیست.

اراده همچنین بر ایجاد اعتماد میان دولت و مخالفان مسلح تاکید کرده است. به نظر نویسنده ایجاد اعتماد برای به ثمر رساندن گفتگوها "حیاتی" است.

نویسنده سرمقاله اراده خواستار آزاد کردن زندانیان وابسته به گروه های شورشی شده و آن را از راه های ایجاد اعتماد میان دولت و شورشیان دانسته است.

مطالب مرتبط