دو سرباز بریتانیایی در هلمند کشته شدند

Image caption سربازان برتیانیایی در حال حاضر در عملیاتی بزرگ علیه طالبان در هلمند مشارکت دارند

به دنبال کشته شدن یک سرهنگ بریتانیایی در نبردهای هلمند در افغانستان، دو سرباز بریتانیایی دیگر روز شنبه (4 ژوئیه)، در حملاتی جداگانه در این ولایت کشته شده اند.

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه (5 ژوئیه)، گفت یکی از این سربازها، که از گردان دوم لشکر مرسین بریتانیا بوده، در حمله ای با خمپاره کشته شده است.

سرباز دیگر، از لشکر سواره نظام "لایت درگونز" (Light Dragoons)، در اثر انفجار یک بمب دست ساز کشته شده است.

با کشته شدن این دو سرباز شمار کشته شدگان نظامی بریتانیا در افغانستان از سال 2001 تا کنون، به 173 نفر رسیده است.

روز چهارشنبه عالی رتبه ترین نظامی بریتانیایی که در این سال ها در جنگ در افغانستان کشته شده است، سرهنگ روپرت تورنلو بود.

سرهنگ تورنلو اولین فرمانده ای است که از زمان جنگ فالکلند در سال 1982، در جریان عملیات نظامی جان خود را از دست داده است.

سرهنگ تورنلو فرماندهی گردان اول گارد ولزی‌ها و بیش از یک هزار سرباز را به عهده داشت که در جریان انفجاری در نزدیکی لشکرگاه در ولایت هلمند کشته شد.

در حال حاضر هفتصد سرباز بریتانیایی در حمله ای اساسی، موسوم به عملیات "چنگال پلنگ"، مشارکت دارند. این عملیات نظامی علیه مواضع و پایگاه های شورشیان در جنوب افغانستان است.

همزمان با این عملیات بریتانیا، چهار هزار نظامی آمریکا و ارتش افغانستان نیز عملیاتی گسترده را در همان ولایت هلمند علیه طالبان آغاز کرده اند.

ژنرال اریک ترمبلی، یکی از سخنگویان نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان، آیساف، در باره تلفات اخیر نظامیان بریتانیایی گفت: "سربازان آیساف یک بار دیگر از کشته شدن دو سرباز درجه یک ماتم زده شده اند. از طرف همه برادران و خواهران نظامی، من به خانواده ها و همچنین دوستان آنها عمیقا تسلیت می گویم."

سربازی که عضو لشکر سواره نظام لایت درگونز بوده و روز شنبه کشته شد، با یک بمب دست ساز، موسوم به آی ایی دی (IED)، کشته شده است.

ژنرال ترمبلی افزود: "شورشیان مستاصل هستند و دست به هر ترفندی می زنند. ما در حالی که همچنان به افغان ها برای رسیدن به آینده ای بهتر کمک می کنیم، به تلاش های سخت خود برای دفع خطر آفرینی های دشمنان افغانستان از طریق بمب های آی ایی دی نیز ادامه می دهیم."

مطالب مرتبط