روزنامه های کابل: دوشنبه ۱۵ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوعهای مختلف، از جمله مسائل به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مورد بحث قرار داده اند.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در ۲۹ اسد/مرداد برگزار خواهد شد.

روزنامه هشت صبح با اشاره به مبارزات انتخاباتی نوشته که شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با آن که "خیلی شناخته شده هم هستند، در مسابقه عکس آویزی نه تنها عقب نیستند، که پیشتازتر از دیگران هم هستند".

به نوشته روزنامه، شماری از نامزدها به برخی نویسندگان مراجعه می کنند و از آنها می خواهند که شعارها و برنامه های انتخاباتی شان را مشخص کنند.

به نظر هشت صبح، شماری دیگر از نامزدها "جز توسل به کلیات مبهم و وعده های بلند و بالا حرفی ندارند" و آنانی که توان مالی دارند، سفره می گسترند و وعده ساختن جاده و بیمارستان و اشتغال می دهند.

روزنامه نخست با اشاره به گزارش روزنامه بوستون گلوب آمریکا، مبنی بر عفو پنج قاچاقچی مواد مخدر در افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور را متهم به "مدارا" با قاچاقچیان مواد مخدر کرده است.

بوستون گلوب در شماره چهارم جولای خود نوشت که آقای کرزی این پنج تن را به دلیل وابستگی آنان به یک "خانواده محترم" در ماه ایریل سال جاری میلادی با صدور فرمانی عفو و از زندان آزاد کرد.

نخست به نقل از بوستون گلوب نوشته است که این افراد از نزدیکان دین محمد، والی پیشین کابل و رئیس ستاد انتخاباتی آقای کرزی هستند.

نویسنده در ادامه عفو این قاچاقچیان را به نحوی با مبارزات انتخاباتی آقای کرزی مرتبط دانسته و افزوده که چنین عفوی خلاف سوگند او در آغاز کارش به عنوان رئیس جمهوری است.

روزنامه آرمان ملی هم تیتر اول خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته است که عفو این افراد نشان می دهد که آقای کرزی می خواهد "به هر وسیله ای" در قدرت بماند.

اما روزنامه دولتی اصلاح این گزارش بوستون گلوب را "تبلیغات مغرضانه" دانسته و افزوده که این روزنامه "نظام سازی و پیشرفتهای افغانستان در جلوگیری از جرایم" را نادیده گرفته است.

اصلاح خطاب به نشریه بوستون گلوب نوشته است که "افغانها همدیگر خود را خوب می شناسند؛ بگذارید که انتخابات ریاست جمهوری بدون مداخله خارجیها و به گونه شفاف و عادلانه از سوی خود افغانها برگزار شود".

انیس دیگر روزنامه دولتی نشست امنیتی آقای کرزی، فرمانده ناتو و فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان را موضوع گزارش نخست خود قرار داده است.

این نشست روز گذشته با شرکت شماری از مقامت افغان، ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ناتو و کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش انیس، تامین امنیت انتخابات، مسائل لژشتیکی، هماهنگی میان نهادهای دولتی، کمیسیون انتخابات، سازمان ملل و نیروهای بین المللی در محور بحث های این نشست قرار داشت.

مطالب مرتبط