کارمندان ربوده شده مین روبی آزاد شدند

یک کارمند مین روبی در افغانستان
Image caption کارمندان مین روبی در افغانستان در گذشته نیز هدف آدم ربایی قرار گرفته اند

مقامات افغان اعلام کرده اند که شانزده کارمند ربوده شده یک اداره مین روبی آزاد شده اند، اما تا حال کسی در ارتباط با این آدم ربایی بازداشت نشده است.

شنبه گذشته، 13 سرطان/تیر اداره مین روبی ام دی سی (MDC) اعلام کرد که این کارمندان این موسسه در ولایت پکتیا، در شرق افغانستان، در نزدیکی شهر گردیز ربوده شدند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان در خبرنامه ای در این مورد گفته است که این کارمندان پلیس پس از ربوده شدن این کارمندان تمام راههای ولایت پکتیا را تحت پوشش امنیتی قرار داد و تحقیقات را برای ردیابی آنان آغاز کرد.

بر اساس این خبرنامه، پلیس این کارمندان را به کمک سران قومی شب گذشته آزاد کردند و عملیات پلیس برای دستگیری آدم ربایان ادامه دارد.

یک مسئول اداره مین روبی (MDC) گفت که کارمندان این اداره، که همه آنها افغان هستند، زمانی ربوده شدند که عازم کار خود بودند.

شاه ولی ایوب، مسئول بخش عملیاتی اداره ام دی اسی گفت که دو نفر از کوچی ها (عشایر) ربوده شدن این کارمندان مین روبی را به آنان اطلاع دادند.

وزارت داخله می گوید که ده نفر در ربودن این افراد دست داشته اند، اما جزئیات بیشتری در باره ربایندگان ارائه نکرده است.

در حال حاضر شش سازمان مین روبی در افغانستان فعالیت می کند و نزدیک به هشت هزار و ۵۰۰ نفر در این کشور سرگرم مین روبی هستند.

رئیس موسسه ام دی سی می گوید نزدیک به ۶۰۰ کارمند این سازمان هنگام مین روبی جانهای خود را از دست داده اند.

افغانستان بر اساس پیمان اوتاوا در سال ۲۰۰۳ میلادی متعهد شده است که برنامه مین روبی را تا سال ۲۰۱۳ میلادی در این کشور به پایان برساند.

افغانستان از کشورهایی است که در آن هنوز هم مین ها باعث مرگ و معلولیت افراد زیادی می شود.

بر اساس آمار سازمان ملل، نزدیک به چهار میلیون تن در این کشور در مناطق مین روبی نشده به سر می برند.

سازمان ملل متحد می گوید تنها در نیمه دوم سال گذشته میلادی بیشتر از ۴۲ هزار مین ضد نفر و ۵۰۰ مین ضد تانک و بیش از یک میلیون از مهمات منفجر نشده در این کشور از بین برده شد.

این آمار نشانه ای از گستردگی موجودیت مین و مهمات منفجر نشده در خاک افغانستان است که تهدیدی جدی علیه جان انسانها شمرده می شود.

مطالب مرتبط