نگرانی از 'تخطی ها' در مبارزات انتخاباتی

نشان فیفا
Image caption ففا نگرانی کرده که حریم خصوصی نامزدها در بحثهای رسانه ای نقض شده است

یک نهاد غیردولتی نظارت کننده انتخابات در افغانستان از "تخطی های انتخاباتی" در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

"بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان" (ففا) با انتشار اعلامیه ای گفته است که "در موارد متعدد در اکثر ولایات" در آستانه دومین دور انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی دیده شده است.

"استفاده از امکانات دولتی و عامه به منظور اعمال نفوذ در روند انتخابات، شركت کارمندان دولتی در همایش های انتخاباتی، پاره کردن پوسترهای کاندیدان، عدم رعايت اصل بي طرفي در روند مبارزات انتخاباتي، تبعيض، مشكلات نامزدهای زن در مرحله مبارزات انتخاباتي، تهديد و تطميع." از تخطی هایی است که ناظران این بنیاد گزارش داده اند.

اگر چه این نها در باره مواردی مانند پاره کردن عکسها، عدم رعایت بی طرف، تبعیض و تهدید و تطمیع توضیحی نداده که توسط چه فرد یا افرادی و به نفع کدام یک از نامزدهای انتخابات صورت گرفته است.

این بنیاد همچنین از نحوه پوشش مبارزات انتخاباتی توسط رسانه ها نیز ابراز نگرانی کرده است. به نظر این بنیاد، در برخی برنامه هایی که از رسانه ها پخش شده، به "حریم خصوصی نامزدها حمله" شده است.

این نهاد ناظر انتخاباتی تاکید کرده است که در بحث های رسانه ای باید معیارهای دقیق تری در نظر گرفته شود تا حریم خصوصی نامزدها مورد حمله قرار نگیرد.

در اعلامیه "فیفا" همچنین گفته نشده است که حریم خصوصی نامزدها در بحث های پخش شده از رسانه ها چگونه نقض شده؟ و چنین عملی از سوی چه کسی بوده است.

این بنیاد پیش از این هم در باره ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کرده بود و از برخی تخلفات در این مورد هم گزارش داده بود- چیزی که برخی نامزدها و رسانه های محلی هم از آن ابراز نگرانی کرده بودند.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان در پاسخ به این نگرانی ها گفته بود که در زمان برگزاری انتخابات می تواند با استفاده از تکنولوژی پیشرفته جلو تقلب و استفاده بیش از یک کارت را بگیرد.

اما این بار کمیسیون انتخابات تاکنون در مورد این اعلامیه ای بنیاد آزاد و عادلانه انتخابات، چیزی نگفته است.

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود که تخطی از قانون انتخابات و دستورالعمل های انتخاباتی ممکن است حتی به حذف نام نامزدی از فهرست نامزدان انتخابات منجر شود.

مطالب مرتبط