'راههای تدارکاتی طالبان در هلمند قطع شده است'

نقشه ولایت هلمند
Image caption هلمند از پایگاههای اصلی طالبان در جنوب افغانستان شمرده می شود

وزارت دفاع افغانستان می گوید عملیات نظامی "خنجر" در ولایت جنوبی هلمند راه های تدارکاتی طالبان را قطع کرده است.

این عملیات روز پنجشنبه گذشته، ۱۱ سرطان/تیر با شرکت حدود پنج هزار سرباز آمریکایی، بریتانیایی و دانمارکی و ۶۵۰ سرباز افغان به هدف بیرون راندن طالبان از هلمند آغاز شد. مقام های امنیتی افغان می گویند از پنج ولسوالی/فرمانداری تحت کنترل طالبان در هلمند، دو ولسوالی خانشین و ناوه تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده است.

محمد ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک نشست خبری گفت بر اساس برنامه عملیات خنجر، راه های تدارکاتی طالبان، از جمله راه هایی که به مناطق مرزی پاکستان منتهی می شوند، قطع شده است.

او گفت آغاز عملیات از مناطق جنوبی این ولایت، پیشرفت به سوی مناطق تحت کنترل طالبان در شمال هلمند و تصرف ولسوالی خانشین اهمیت استراتژیک و تاکتیکی زیادی دارد.

آقای عظیمی گفت حالا تلاش می شود که امنیت پایدار در این ولسوالی تامین شود و به این منظور نیروهای امنیتی افغان جستجوی خانه به خانه را آغاز کرده اند. به گفته او، تلاش می شود پس از این برنامه های بازسازی نیز در ولسوالی خانشین آغاز شود.

آقای عظیمی همچنین گفت حالا طالبان به مناطق مارجه، نهر سراج و شهر لشکرگاه فرار کرده اند و عملیات در ولسوالی گرشک و اطراف ولسوالی نادعلی ادامه دارد. او گفت در این عملیات تا حالا ۲۷ شورشی طالب کشته و ۱۰ تن دیگر بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت درعملیات خنجر تلاش شده برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تا حد امکان از نیروهای هوایی کار گرفته نشود و تا حالا از تلفات غیرنظامیان گزارشی در دست نیست.

این در حالی است که از وقوع حوادث خشونت بار در برخی ولایت های دیگر افغانستان هم گزارش شده است.

Image caption هزاران سرباز بین المللی در هلمند مستقرند

به گفته مقام های محلی در ولایت نورستان در شرق افغانستان، در پی درگیری میان شورشیان و ماموران پلیس، هشت مامور پلیس و ۲۰ شورشی کشته شدند.

جمال الدین بدر، والی نورستان گفت که در این درگیری هشت مامور پلیس دیگر ناپدید شده اند.

والی نورستان گفت طالبان پس از شکست در جنگ های منطقه سوات در پاکستان به امید یافتن پناهگاه به ولایت نوستان افغانستان آمده اند.

آقای بدر از دولت افغانستان خواست که برای تامین امنیت نورستان نیروی نظامی بیشتری بفرستد.

از سوی دیگر حمله موشکی به یک پایگاه نیروهای بین المللی در ولسوالی سرکانو در ولایت شرقی کنر منجر به آتش سوزی در این پایگاه شده است.

فضل الله واحدی، والی کنر گفت که یک موشک به ذخیره مواد سوخت این نیروها برخورد کرد و این ذخیره آتش گرفت.

طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته اند.

مطالب مرتبط