نگرانی از 'افزایش' خشونت با زنان در افغانستان

زنان افغان
Image caption سازمان ملل می گوید زنان افغان در "محیطی ناامن" به سر می برند

سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده اند که خشونت علیه زنان فعال در عرصه های اجتماعی در این کشور به صورت نگران کننده ای افزایش یافته است.

بخش حقوق بشر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در گزارشی گفته است که زنان در این کشور در "محیطی ناامن" به سر می برند.

بر اساس این گزارش، زنان افغان از طریق تلفن و پخش شب نامه تهدید می شوند و این تهدید ها سبب نگرانی زنان در مورد امنیت آنها و خانواده های آنان شده است.

در بخشی از گزارش همچنین آمده است که تجاوز جنسی علیه زنان و خشونتهایی که مانع شرکت زنان در فعالیت های اجتماعی می شود، بخشی از نگرانی سازمان ملل را تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش، عدم مجازات عاملان خشونت علیه زنان نوعی "فرهنگ معافیت" در برابر قانون را به وجود آورده و همچنین به نحوی زمینه "سکوت" در برابر این گونه خشونت ها را فراهم کرده است.

در همین حال کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید از آغاز سال جاری میلادی ۱۱۶۸ مورد خشونت با زنان در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری در کابل گفت این آمار، افزایش خشونت با زنان در افغانستان را نشان می دهد.

خانم سمر گفت تنها خشونت فیزیکی شامل تعریف خشونت با زنان نمی شود، بلکه به گفته او، اهانت و برخوردهای تبعیض آمیز هم می تواند خشونت علیه زن محسوب شود.

Image caption رئیس کمیسیون حقوق بشر می گوید آمار جدید افزایش خشونت علیه زنان را نشان می دهد

این در حالی است که سرور دانش، وزیر عدلیه/دادگستری افغانستان در یک نشست خبری دیگر در کابل اعلام کرد که حکومت این کشور پیش نویس قانون منع خشونت علیه زنان را آماده کرده است.

آقای دانش گفت در این قانون، که ۴۰ ماده دارد، مواردی مانند ضرب و شتم، آزار، منع آموزش دختران، که مجموعاً شامل حدود ۲۲ مورد می شود، جرم دانسته شده است.

وزیر عدلیه افغانستان گفت این پیش نویس برای تصویب به شورای ملی فرستاده خواهد شد.

مطالب مرتبط