روزنامه های کابل: چهارشنبه ۱۷ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی مسائل گوناگون، از جمله گزارش مشترک دفتر نمایندگی سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر افغانستان پرداخته اند.

روزنامه نخست در تیتر اول خود به نقل از گزارش مشترک دفتر نمایندگی سازمان ملل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نوشته: "جنایتکاران جنگی نامزدان انتخابات اند."

در گزارش مشترک این دو نهاد، که روز سه شنبه، ۱۶ سرطان/تیر در کابل منتشر شد، آمده است که شماری از افرادی که در جنگ های سه دهه گذشته مرتکب "جنایات جنگی" شده اند، اکنون در میان نامزدان انتخابات هستند.

روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به همین موضوع پرسیده که گزارش ها و پیشنهادهای زیادی در هشت سال گذشته در ارتباط با این موضوع ترتیب شده، ولی عملی نشده، دلیل اصلی آن چه بوده است.

نخست در ادامه افزوده که پس از این سازمان هایی که در این زمینه کار می کنند، باید در جستجوی این باشند که چرا پیشنهادهای آنها عملی نشده است.

آرمان ملی در صفحه نخست خود نوشته که در پی برکناری شماری از مقام های امنیتی شمال توسط وزارت داخله/کشور، نگرانی ها در باره آینده امنیت در شمال افزایش یافته است.

به نوشته روزنامه، حنیف اتمر، وزیر داخله دستور برکناری شماری از مقام های پلیس در ولایت بلخ را صادر کرده اما عطا محمد نور، والی بلخ با آن مخالفت کرده است.

روزنامه این برکناری ها و تعیین افراد دیگر به جای آنها را با انتخابات ۲۹ اسد/مرداد مرتبط دانسته و شماری از مقام های دولتی را متهم به فعالیت انتخاباتی به نفع حامد کرزی کرده است.

روزنامه دولتی انیس سفر باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا به روسیه را مهم دیده و افزوده که رئیس جمهوری آمریکا در این سفر به صراحت واضح کرد که مصمم است بزرگراهی را برای انتقال تدارکات و تجهیزات ناتو در افغانستان پیدا کند.

روزنامه سروش ملت هم با توجه به همین موضوع نوشته که هدف آمریکا در جنگ با تروریسم در افغانستان، برای حضور در این کشور برای "کنترل رقبای جهانی و منطقه ای خود در پیرامون افغانستان" است.

به نظر نویسنده، "شرایط موجود" هدف های آمریکا در افغانستان و پاکستان را مورد تردید قرار داده است. سرمقاله نویس سروش ملت به این باور است که شرایط موجود نشان می دهد که مبارزه با تروریسم در منطقه هدف اولیه در استراتژی آمریکا نیست.

روزنامه ویسا تاکید یک مقام سازمان ملل در باره ارائه گزارش مالی توسط نهادهای بین المللی به دولت افغانستان را "نقطه ای عطف" در روابط دولت افغانستان و سازمان ملل دانسته است.

به نظر ویسا، علاقه مندی سازمان ملل در باره مصرف کمک های خارجی از طریق بودجه ملی افغانستان، دولت این کشور را قادر می سازد که طرح هایی را اجرا کند که با سیاست های آن سازگار باشد.

سرمقاله نویس ویسا همچنین افزوده است که اعتماد جامعه جهانی به دولت افغانستان باعث می شود که دولت این کشور در مبارزه با فساد از "شدت عمل" بیشتری کار گیرد.

روزنامه اراده بی کاری در افغانستان را "آفت" دانسته و نوشته است که شماری از آفت های دیگر در این کشور زایده بی کاری است.

روزنامه تاکید کرده است که دولت آینده افغانستان باید در زمینه کاهش بی کاری تلاشهای بیشتری به خرج دهد و زیرساختهای اقتصادی این کشور را تقویت کند.

مطالب مرتبط