انفجار در افغانستان '۲۵ کشته' برجای گذاشت

نقشه ولایت لوگر
Image caption نقشه ولایت لوگر

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید دست کم ۲۵ تن در انفجاری در ولایت لوگر در جنوب کابل کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت داخله در خبرنامه ای گفته است که این انفجار ساعت هفت بامداد امروز، پنجشنبه ۱۸ سرطان/تیر در ولسوالی محمد آغه در نزدیکی شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر روی داد.

بر اساس این خبرنامه، این انفجار زمانی روی داد که مردم برای کمک به سرنشینان یک موتر/کامیون واژگون شده در نزدیک این موتر جمع شده بودند. وزارت داخله می گوید مواد منفجره در داخل این موتر کارگذاری شده بود.

در خبرنامه وزارت داخله آمده است که ۲۱ غیرنظامی و چهار مامور پلیس در این انفجار کشته شدند و ۱۵ تن از کشته شدگان دانش آموز یک مکتب هستند.

دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر در گفتگویی با بی بی سی شمار کشته شدگان را ۲۱ و تعداد زخمیان را گفت. به گفته او، ۱۴ تن از افراد کشته شدگان و تمامی ۲۱ زخمی این انفجار دانش آموزان یک مکتب هستند.

آقای درویش گفته که زخمیان به بیمارستانهای لوگر و کابل منتقل شده اند و وضعیت پنج تن آنان وخیم گزارش شده است.

به گفته سخنگوی والی لوگر، در این حادثه، یک موتر/کامیون حامل مواد منفجره، که زیر مقداری الوار چوب پنهان شده بود، در مسیر حرکت از جنوب به سوی کابل، در این منطقه واژگون شد.

محمد جان عابد، مدیر تحقیقات جنایی پلیس لوگر در یک گفتگوی دیگر با بی بی سی گفت زمانی که ماموران پلیس برای بررسی حادثه به این محل رسیدند انفجار مهیبی روی داد.

بر اساس گزارشها، این انفجار در شاهراه کابل-گردیز در نزدیکی یک مکتب روی داد و در زمان انفجار شماری از دانش آموزان در نزدیکی کامیون واژگون شده جمع شده بودند.

این احتمال مطرح است که افرادی که در نزدیکی محل حادثه حضور داشتند پس از جمع شدن مردم در اطراف کامیون، با استفاده از وسیله انفجار از راه دور، مواد منفجره داخل کامیون را منفجر کردند.

دین محمد درویش، سخنگوی والی گفت پس از این انفجار رفت و آمد در منطقه ممنوع شده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

آقای درویش گفت تا حال کسی در این ارتباط بازداشت نشده، اما شورشیان مخالف دولت را مسئول این انفجار دانست.

به گفته او، هنوز مشخص نیست که واژگون شدن این کامیون عمدی بوده است یا نه، اما او تاکید کرد که هدف عاملان این انفجار "تخریب کارانه" بوده است.

مطالب مرتبط