روزنامه های کابل: پنجشنبه ۱۸ سرطان

مسائل مربوط به امنیت و انتخابات در افغانستان در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه نخست با اشاره به سخنان باب اینزورث (Bob Ainsworth)، وزیر دفاع جدید برتیانیا نوشته است که "بازی با سرنوشت افغانستان پیامد های خطرناکی در پی دارد".

به نوشته نخست، وزیر دفاع بریتانیا ماموریت نظامی سربازان بریتانیایی در افغانستان را "ماموریت امنیت ملی" خوانده است. در حال حاضر هزاران سرباز بریتانیایی در افغانستان سرگرم جنگ با شورشیان هستند.

روزنامه شک و تردیدهایی را در باره ماموریت این نیروها در ولایت هلمند، جایی که بیش از هفت هزار سرباز بریتانیایی در آن جا مستقرند، مطرح کرده است.

به نظر نویسنده، تا پیش از آغاز عملیات "خنجر" توسط سربازان آمریکایی در هلمند، پنج ولسوالی/فرمانداری این ولایت تحت کنترل طالبان بود و سطح تولید مواد مخدر هم در آنجا بالاتر از دیگر مناطق افغانستان است.

نخست در ادامه سرمقاله خود ماموریت نظامی بریتانیاییها در افغانستان را "مبهم و توطئه گرانه" خوانده و هشدار داده است که هر گونه "نیرنگی" نه تنها باعث تقویت شورشیان در افغانستان خواهد شد، بلکه بریتانیا را هم به "جهنم" مبدل خواهد کرد.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نگرانی های را در باره رخنه کردن ناامنی به ولایت آرام بامیان و دایکندی در مرکز افغانستان مطرح کرده است.

روزنامه به نقل از مقامهای محلی این ولایت ها از احتمال نفوذ طالبان به برخی از مناطق بامیان و دایکندی، به هدف "برهم زدن امنیت" این ولایت ها خبر داده است.

به نظر سرمقاله نویس هشت صبح، طالبان تلاش می کنند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی دامنه نفوذ خود را به مناطق مرکزی و شمالی کشور گسترش دهند.

روزنامه سروش ملت تامین امنیت در کشور را شرط اصلی سلامت انتخابات دانسته و تاکید کرده است که دولت باید برای تضمین شفافیت و سلامت انتخابات نگرانی امنیتی را رفع کند.

به نوشته روزنامه، در حال حاضر ۱۱ ولسوالی به طور کامل تحت کنترل طالبان است و بیش از صد ولسوالی دیگر در معرض تهدید آنان قرار دارد. شمار مجموع ولسوالی ها در ۳۴ ولایت افغانستان به ۳۶۴ می رسد.

سروش ملت همچنین افزوده است که اگر دولت تلاشهای بیشتری برای تامین امنیت به خرج ندهد، مخالفان دولت از هیچ اقدامی برای اخلال امنیت دریغ نخواهند کرد.

روزنامه ماندگار انتقادهای تندی را علیه کسانی که در انتخابات از حامد کرزی، اعلام حمایت کرده اند، مطرح کرده و افزوده است که "مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود."

ماندگار افزوده که آقای کرزی برای جلب حمایت شماری از سیاستمداران با وعدهء دادن مقامهای دولتی به آنها، "باغ های سرخ و سبز" به آنها نشان داده است.

اما به نظر ماندگار، آقای کرزی به این وعده های خو وفا نخواهد کرد، آن گاه "این موافقان، مخالفان آن روز خواهند بود" و آقای کرزی را "دشمن مجاهدین" خواهند خواهند - چیزی که به نوشته ماندگار، در هشت سال گذشته بارها تکرار شده است.

اما روزنامه ویسا اعلام حمایت شماری از رهبران مجاهدین از آقای کرزی را "طبیعی" دانسته است؛ چیزی که به باور نویسنده بر روند مبارزات انتخاباتی اثر می گذارد.

به نظر روزنامه این موضوع برای خارجیانی که برای تقویت شماری دیگر سرمایه گذاری کرده اند، خبر خوشی نیست. به نوشته ویسا، موضوع اصلی این است که در افکار عمومی غیر از آن چیزی که آنها فکر می کنند جریان دارد.

ویسا به این باور است که اگر آقای کرزی و تیم حامی او به منافع ملی مخلص باشند، "طوفانهای تبلیغات منفی" که علیه آنها وجود دارد، خاموش خواهد شد، در غیر آن "خدا افغانستان را نگه دارد."

مطالب مرتبط