'شبکه آب آشامیدنی شهر کابل توسعه می یابد'

کابل
Image caption در حال حاضر سی در صد مردم کابل به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند

وزارت توسعه شهری افغانستان اعلام کرده است تا یک و نیم سال دیگر نزدیک به یک و نیم میلیون جمعیت شهر کابل به آب آشامیدنی بهداشتی دست خواهند یافت.

مقام های این وزارت می گویند این برنامه حدود ۱۸ میلیون دلار هزینه برمی دارد و پول آن را بانک توسعه ای آلمان کمک کرده است.

یوسف پشتون، وزیر شهرسازی افغانستان در یک نشست خبری گفت بر اساس این برنامه، مسجدها، خانقاه ها، مکاتب و مدارس در آغاز تحت پوشش این برنامه قرار خواهند گرفت.

به گفته او، در گام بعدی خانه هایی که بدون برنامه ریزی شهری ساخته شده، شامل این برنامه خواهد شد؛ اما به هر خانه یک لوله آب نخواهد رفت، بلکه هر ۲۰ خانه یک لوله آب خواهد داشت.

وزیر شهرسازی گفت تنها در مناطقی که مطابق برنامه ریزی شهری ساخته شده است، به هر خانه یک لوله آب داده خواهد شد و این گام سوم خواهد بود.

'بدترین شهر'

در حال حاضر از حدود چهار و نیم میلیون نفر جمعیت شهر کابل، تنها حدود یک و نیم میلیون تن به آب بهداشتی دسترسی دارند.

آقای پشتون گفت "بهترین شهر ما شهر هرات که بیشتر از نود تا نود و پنج درصد نفوس آنجا آب بیست و چهار ساعته دارند و بدترین شهر ما، بدبختانه، هنوز هم شهر کابل است که حدود سی درصد مردم آن از آب (آشامیدنی بهداشتی) استفاده می کنند، در حالی این آب هم بیست و چهار ساعته نیست."

دسترسی به آب صحی از مشکلات بزرگی است که بسیاری از مردم کابل از آن رنج می برند، حتی این موضوع در برخی موارد باعث مشکلات و تنش در روابط میان خانواده ها شده است.

بسیاری از شهرنشینان کابل مجبورند برای به دست آوردن چند لیتر آب راههای طولانی را بپیمایند و گاه برخی خانواده ها مجبور می شوند آب آشامیدنی خود را بخرند. این وضعیت شامل حال ساکنان دیگر شهرهای افغانستان هم می شود.

گفته می شود نزدیک به ۷۵ درصد مردم افغانستان از آب های غیربهداشتی استفاده می کنند و گاه به همین دلیل به بیماری های مختلف مبتلای می شوند؛ اما مردم کابل، پایتخت، به دلیل جمعیت رو به افزایش آن از این مشکل بیشتر رنج می برند.

به گفته وزیر شهرسازی افغانستان، با عملی شدن این برنامه تا حدود ۶۰ درصد جمعیت شهر کابل به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی خواهند یافت.

آقای پشتون گفت منابع آب هایی که در این برنامه در نظر گرفته شده، از چاههایی که در ولایت لوگر، در جنوب کابل و برخی مناطق جنوب غربی شهر کابل حفر شده خواهد بود.

در حال حاضر افغانستان نه تنها از نداشتن آب صحی در رنج است، بلکه در موارد دیگر به دلیل نداشتن امکانات از استفاده از آبهای جاری خود در بخش زراعت و تولید انرژی هم محروم است.

رودخانه های افغانستان میلیون ها متر مکعب آب جاری دارند، اما گفته می شود که تنها از ۱۰ درصد آن استفاده می شود و بقیه آبهای این رودخانه ها به کشورهای همسایه سرازیر می شود.

این در حالی است که بخش بزرگی از زمین های زراعتی این کشور به دلیل نرسیدن آب دست نخورده باقی مانده است.

وزارت های انرژی و آب، توسعه روستاها و زراعت این کشور در پایان کنفرانس سه روزه مدیریت منابع آب از کشورهای کمک دهنده خواستند که برای کنترل آبهای جاری افغانستان، دولت این کشور را کمک کنند.

مطالب مرتبط