'هزینه تبلیغات نامزدهای انتخابات افغانستان مشخص نیست'

عبدالله عبدالله و معاونانش
Image caption آقای عبدالله با بیش از ده میلیون افغانی در صدر فهرست مصرف کنندگان قرار گرفته است

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که بیشتر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هنوز از هزینه مبارزات انتخاباتی خود به این کمیسیون گزارش نداده اند.

زکریا بارکزی، معاون دارالانشای (دبیرخانه) کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت بر اساس دستور العملی که این کمیسیون تصویب کرده است، باید نامزدهای انتخابات هر ۱۵ روز یکبار گزارش مالی خود را به این کمیسیون ارائه کنند.

مسوولان کمیسیون می گویند اگر نامزدی از گزارش دهی مصارف خود اجتناب کند، ممکن است این کار به از دست دادن حق نامزدی او در انتخابات بعدی ریاست جمهوری منجر شود.

اما آقای بارکزی گفت تا حال که حدود ۲۵ روز از آغاز مبارزات انتخاباتی می گذرد، از ۴۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری تنها ۱۸ نامزد از مخارج مبارزات انتخاباتی خود گزارش داده اند.

به گفته آقای بارکزی، در این میان عبدالله عبدالله با بیش از ۱۰ میلیون افغانی در صدر فهرست مصرف کنندگان و رمضان بشر دوست با مصرف ده هزار افغانی کمترین مصرف کننده در جریان مبارزات انتخاباتی ظرف بیش از دو هفته گذشته بوده اند.

آقای بارکزی گفت: "بقیه نامزدها با وجود هشدارهای مکرر کمیسیون مستقل انتخابات گزارش نداده اند."

بر اساس دستورالعمل مبارزات انتخاباتی نامزدها نمی توانند از پولهای غیرقانونی و کمکهای خارجیان در مبارزات انتخاباتی خود استفاده کنند.

Image caption آقای بشردوست با ده هزار افغانی در آخر فهرست مصرف کنندگان است

این در حالی است که معاون دارالانشای کمیسیون انتخابات می گوید در شرایط کنونی نظارت بر منابع مالی نامزدهای انتخابات کار آسانی نیست.

آقای بارکزی گفت: "ما باید قبول کنیم که در شرایط فعلی افغانستان این کار آسانی نیست که تمام منابع پولی که در مبارزات انتخاباتی به مصرف می رسد، به صورت درست تفکیک شود. به دلیل این که در افغانستان شبکه مالی درستی وجود ندارد."

او افزود: "متاسفانه در افغانستان امکان تشخیص پول سیاه و پول سفید، یعنی پولی که مالیاتش پرداخته شده و پولی که مالیاتش پرداخت نشده و به صورت غیرقانونی به دست آمده، وجود ندارد."

این مقام کمیسیون انتخابات گفت ثبت و انتشار صورت حساب دارایی های منقول و غیرمنقول نامزدها بخشی از تلاشهای این کمیسیون برای نظارت و کنترل مخارج مبارزات انتخاباتی نامزدها بوده است.

آقای بارکرزی گفت اگرچه تا حال از تخلفی در این مورد گزارشی وجود ندارد، اما او افزود که اگر چنین مواردی وجود داشته باشد، کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی آن را بررسی خواهد کرد.

به گفته آقای بارکزی، تخطی های مالی نامزدها بر اساس قانون انتخابات مجازاتهایی از جریمه نقدی تا حذف نام آنها از فهرست نامهای نامزدهای انتخابات را در پی خواهد داشت.

اخیراً برخی گزارش حاکی از آن بود که برخی نامزدها همایشهایی بزرگ انتخاباتی در هتلها برگزار کرده و به شرکت کنندگان این همایش ها غذا و حتی پول نقد داده اند.

مطالب مرتبط