زندگی نامه نامزدها: حامد کرزی

حامد کرزی
Image caption آقای از سال 1380 تا حال در مقام ریاست جمهوری کار کرده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی در ۲۴ دسامبر ۱۹۵۷ در روستای "کرز" در نزدیکی شهر قندهار، در جنوب افغانستان به دنیا آمد.

پدر او عبدالاحد کرزی، نائب رئیس مجلس نمایندگان دوره ظاهر شاه در سالهای ۱۹۶۰ میلادی و از رهبران با نفوذ قومی در قندهار بود.

عبدالاحد کرزی در سال ۱۹۹۹ در شهر کویته پاکستان در پی تیراندازی مردان ناشناس کشته شد و جسد او را حامد کرزی، پسرش به قندهار منتقل کرد و در حالی که قندهار در آن زمان مرکز اصلی طالبان شمرده می شد، آقای کرزی جسد پدرش را در مراسم باشکوهی به خاک سپرد.

آقای کرزی در لیسه/دبیرستان حبیبیه کابل آموزش دید. این مکتب به دلیل داشتن دانش آموزانی از میان فرزندان مقامهای بلندپایه دولتی و اشراف شهرت داشت. او در رشته علوم سیاسی و روابط بین المللی از دانشگاه شمله هند مدرک فوق لیسانس گرفت.

او در سالهای جنگ با شوروی پیشین در خارج از کشور بود و بیشتر دوران مهاجرت او در پاکستان گذشت. حامد کرزی در پاکستان با صبغت الله مجددی، رهبر جبهه نجات ملی افغانستان ارتباط نزدیکی داشت و سالها ریاست دفتر او و همچنین ریاست کمیته سیاسی این حزب را به عهده داشت.

در سال ۱۳۷۱ خورشیدی که آقای مجددی به عنوان نخستین رئیس جمهوری دولت مجاهدین آغاز به کار کرد، آقای کرزی به پست معاونت وزارت خارجه منصوب شد.

کرزی پس از حادثه سپتامبر ۲۰۰۱ وارد افغانستان شد و جنگ مسلحانه علیه طالبان را از منطقه ای در شمال ارزگان آغاز کرد.

او سرگرم نبرد در این منطقه بود که اجلاس تاریخی بن آلمان با شرکت رهبران اتحاد شمال، نمایندگان محمد ظاهر، شاه سابق که در رم در تبعید به سر می برد تحت نظر سازمان ملل برگزار شد.

بر اساس موافقتنامه ای که در این اجلاس به امضا رسید، اداره موقت افغانستان به ریاست آقای کرزی به تصویب رسید و او در اول جدی/دی ۱۳۸۰ رسماً قدرت را از برهان الدین ربانی تحویل گرفت.

مدت کار آقای کرزی در این مقام شش ماه تعیین شده و جرگه بزرگ (لویه جرگه) جوزای ۱۳۸۱ او را برای دو سال دیگر در مقام ریاست دولت انتقالی ابقا کرد.

حامد کرزی در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۳، که براساس موافقتنامه بن برگزار شد، شرکت کرد و با بیش از چهار میلیون و چهارصد هزار رای (۵۵/۴ درصد) به عنوان نخستین رئیس جمهوری منتخب افغانستان آغاز به کار کرد.

آقای کرزی در هفت سال گذشته از حمایت گسترده بین المللی برخوردار بود، اما در سال های اخیر با انتقادهای گسترده داخلی مواجه شد. منتقدان او می گویند در دوره کار او فرصتهای زیادی برای پیشرفت و تامین امنیت از دست رفت.

او به زبانهای پشتو، فارسی، انگلیسی و اردو به طور روان سخن می گوید.

معاون اول: مارشال قسیم فهیم: معاون پیشین رئیس جمهوری، وزیر دفاع، از فرماندهان نزدیک به احمد شاه مسعود، تاجیک پنجشیری

معاون دوم: عبدالکریم خلیلی، معاون پیشین رئیس جمهوری، رهبر حزب وحدت اسلامی، تحصیل غیررسمی علوم حوزوی، هزاره