تلفات عملیات هوایی و چند انفجار در افغانستان

نقشه ولایت غزنی
Image caption شورشیان در غزنی نفوذ دارند

براساس گزارشها، دست کم ۲۲ شورشی خارجی و افغان، سه سرباز ناتو و دو مامور پلیس در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان کشته شده اند.

مقامهای محلی افغان می گویند در پی بمباران جنگنده های نیروهای ائتلاف دست کم ۲۲ ستیزه جوی خارجی و افغان در ولایت غزنی کشته شده اند.

ژنرال خیالباز شیرزی، فرمانده پلیس ولایت غزنی در جنوب افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت این ستیزه جویان در روستایی در ولسوالی/فرمانداری "گیرو" هدف بمباران قرار گرفتند.

فرمانده پلیس غزنی گفت بیشتر کسانی که در این بمباران کشته شدند، ستیزه جویان خارجی، "ازبک، چچن، پاکستانی و عرب" بودند.

او گفت این عملیات هوایی از ساعت یازده شب تا چهار بامداد ادامه داشت و چند تن از فرماندهان گروه القاعده هم بر اثر آن کشته شدند.

آقای شیرزی گفت این ستیزه جویان در یک خانه در روستای "سلیمان زی" مستقر شده بودند. به گفته او، این خانه محل فرماندهی آنان بود.

از سوی دیگر، نیروهای ناتو مستقر در افغانستان اعلام کرده اند که سه سرباز آنان در این کشور کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

سازمان ناتو در خبرنامه ای گفته است که یک سرباز این سازمان در شرق افغانستان بر اثر انفجار یک بمب کارگذاری شده در کنار جاده کشته و سه سرباز دیگر زخمی شدند.

همچنین در دو خبرنامه دیگر ناتو آمده است که دو سرباز دیگر ناتو در دو انفجار مشابه دیگر در جنوب افغانستان کشته شدند.

بر اساس این خبرنامه ها، هر سه انفجار روز گذشته روی داد، اما ناتو جزئیات بیشتری در این ارتباط ارائه نکرده است.

بر اساس یک خبر دیگر، در یک انفجار کنار جاده ای دیگر در قندهار در جنوب افغانستان دو مامور پلیس افغان کشته و پنج مامور پلیس دیگر زخمی شدند.

بر اساس یک خبرنامه وزارت داخله (کشور) افغانستان این انفجار روز گذشته در منطقه اسپین بولدک، در جنوب ولایت قندهار روی داد.

این در حالی است که مبارزات انتخاباتی در افغانستان ادامه دارد و قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۹ اسد (مرداد) برگزار شود.

گروههای شورشی در افغانستان گفته اند که امنیت را در آستانه برگزاری این انتخابات مختل خواهند کرد، اما مقامهای امنیتی افغان و فرماندهان نیروهای بین المللی گفته اند که امکان این کار را به شورشیان نخواهند داد.

مطالب مرتبط