اوباما: هدف کوتاه مدت در افغانستان گذر از انتخابات است

جنگ در افغانستان
Image caption آمریکا با اعزام سربازان تازه نفس عملیات نظامی در این کشور را گسترش داده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مناقشه نظامی در افغانستان را نبردی جدی می داند که برای ثبات این کشور در آینده بسیار مهم است.

به گفته آقای اوباما، نیروهای نظامی آمریکا و متحدانش موفق شده اند طالبان را وادار به عقب نشینی از مواضع خود کنند و تاکید کرد سیاست کشورش در کوتاه مدت کمک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ماه اوت برگزار می شود.

آقای اوباما این سخنان را در حالی در گفتگو با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز بریتانیا عنوان کرد که افزایش تلفات نظامیان بریتانیایی در افغانستان نگرانی مردم این کشور را به همراه داشته است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه به این نگرانی واکنش نشان داد و گفت حضور نظامی در افغانستان با هدف از جلوگیری از عملیات تروریستی در کشورش است.

در ده روز گذشته 15 سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند.

'نقش خارق العاده بریتانیا'

باراک اوباما به شبکه اسکای نیوز گفت جنگ افغانستان نقش حیاتی در نبرد با تروریسم دارد.

او همچون آقای براون، حضور نظامی های بریتانیایی در افغانستان را برای امنیت کشورشان حیاتی و مهم دانست.

آقای اوباما گفت جنگ افغانستان تنها به آمریکا مربوط نمی شود و اروپایی ها هم به اندازه کشورش در این جنگ منافع دارند.

او گفت: "احتمال وقوع یک حمله تروریستی در لندن به همان اندازه است، اگر که بیشتر نباشد، که احتمال آن در ایالات متحده وجود دارد."

آقای اوباما همچنین از تلاش سربازان تمام ملیت های حاضر در افغانستان در شرایط سخت و گرمای افغانستان تقدیر کرد.

باراک اوباما گفت: "بریتانیا نقش خارق العاده ای را در ائتلاف بازی کرده و متوجه است که نمی توانیم اجازه دهیم افغانستان و پاکستان به منطقه امنی برای القاعده تبدیل شوند."

او ادامه داد: " ما می دانستیم تابستان امسال نبرد سختی را در پیش رو داریم. فکر می کنم طالبان از مواضعشان عقب رانده شده اند ولی هنوز راهی طولانی را در پیش رو داریم. انتخابات را باید پشت سربگذاریم."

آقای اوباما با اشاره به اهمیت پشت سر گذاشتن انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده افغانستان، به اسکای نیوز گفت پس از این دوره آمریکا باید در پی افزایش راهکارهایی برای تحکیم ارتباط با مردم این کشور باشد.

او گفت بعد از انتخابات آمریکا وضع این کشور را ارزیابی می کند تا علاوه بر بعد نظامی در بعد غیرنظامی مانند کمک به کشاورزان به جایگزینی محصولات جدید به جای خشخاش کمک کند.

آقای اوباما همچنین گفت افغانستان باید از ارتش و نیروی پلیس ملی خود بهره بگیرد و امنیت خود را تامین کند.

مطالب مرتبط