افزایش تلفات پلیس در افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption مقام های افغانستان همواره از کشور های کمک کننده خواسته است که تجهیزات بیشتری را در اختیار پلیس این کشور قرار دهد

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که با نزدیک شدن برگزاری انتخابات تلفات پلیس در این کشور افزایش یافته است.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله در یک نشست خبری در کابل گفت که تنها در یک هفته گذشته 9 مامور پلیس در اثر حوادث مختلف در افغانستان کشته شده و دهها مامور پلیس دیگر زخمی شده اند.

پنج هفته بیشتر تا زمان برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باقی نمانده و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان همزمان با نیروهای افغان سعی دارند زمینه را برای برگزاری انتخابات سراسری در این کشور فراهم کرده و مناطق تحت کنترل طالبان را، از کنترل آنها خارج کنند.

به همین منظور نیروهای آمریکایی در افغانستان افزایش یافت و بخشی از این نیروها در ولایت نا آرام هلمند در جنوب افغانستان مستقر شد، این نیروها به کمک ارتش افغانستان از دو هفته قبل عملیاتی را که به عملیات خنجر مسمی شده است علیه طالبان به راه انداختند و تاکنون دو فرمانداری را از کنترل طالبان خارج کرده اند.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان می گوید که از آغاز عملیات خنجر در همین ولایت بیش از 70 شورشی طالب و 4 سرباز اردوی ملی کشته شده اند.

در همین حال سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید درنتیجه عملیات دیگری موسوم به پنجه پلنگ که آنهم در هلمند به راه اندازی شده بیش از 140 شورشی طالب کشته شده اند.

اما طالبان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

هر دو عملیات خنجر و پنجه پلنگ هنوز هم ادامه دارد.

هزاران تفنگدارآمریکایی و برتانیویی و صدها سرباز افغان در این عملیات شرکت دارند.

گفته میشود تعداد از سربازان خارجی نیز در این عملیات کشته شده اند،اما هنوز آمار دقیق آن ارایه نشده است.

مقامات وزارت دفاع افغانستان همچنین می گویند که طی عملیاتی، ولسوالی برگ متال ولایت نورستان در شرق افغانستان را از نزد طالبان بازپس گرفته اند.

حدود سه روز شورشیان طالب طی حمله ای کنترول این ولسوالی را در اختیار گرفته بودند.

نا آرامی در جنوب افغانستان

از سوی دیگر از ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان گزارش شده است که شورشیان طالب بر ولسوالی وازی زدران این ولایت حمله کرده اند.

روح الله سمون،سخنگوی والی پکتیا می گوید که در این حمله یک پولیس و دو طالب کشته شده اند. اما طالبان ادعا کرده اند که در این حمله هشت پلیس را کشته اند.

مطالب مرتبط