روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۲ سرطان

مسائل مربوط به انتخابات و واکنشها به یک مقاله روزنامه بریتانیایی گاردین، از موضوعهای عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تاکید کرده است که برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور باید در کنار نیروهای امنیتی، همه نیروهای ملی، از جمله نامزدها تلاش کنند.

روزنامه با اشاره به خبر حمله به چند دفتر محلی ستادهای انتخاباتی نامزدها در روزهای گذشته در پنجشیر و سمنگان، نوشته است که این گونه موارد باعث دلسردی مردم می شود.

به نظر نویسنده، چنین برخوردهایی در این ولایت ها نباید روی می داد. روزنامه در ادامه تاکید کرده است که نامزدهای انتخابات باید اصول پذیرفته شده انتخابات را مورد توجه قرار دهند.

هشت صبح با توجه به سخنان اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تامین امنیت انتخابات در افغانستان، نوشته که ممکن است این سخنان برای نرم ساختن حساسیت هایی باشد که اخیراً بریتانیایی ها پس از افزایش تلفات سربازان خود در افغانستان نشان دادند.

به نوشته روزنامه، اخیراً این تلفات "عصبانیت های زیادی" را در بریتانیا ایجاد کرد و حتی روزنامه گاردین با کلمات "زشت و رکیکی" از رهبران افغانستان یاد کرد.

اخیراً آقای اوباما گفت هدف کوتاه مدت جنگ در افغانستان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در این کشور است.

هشت صبح به این باور است که چگونگی برخورد دولت آینده افغانستان با طالبان در پیش بردن جنگ نقش تعیین کننده ای دارد. به نظر نویسنده جنگ کنونی به همین دلیل امنیت انتخابات را هدف قرار داده است.

روزنامه ماندگار با اشاره به چاپ مطلبی "آهانت آمیز" در روزنامه بریتانیایی گاردین در باره حکومت افغانستان، نوشته است که این مطلب قابل تامل است.

گاردین در شماره یازدهم جولای خود رهبران افغانستان را "خر" خطاب کرد و در آن نوشت که سربازان بریتانیایی در افغانستان برای آن کشته می شوند که در آن جا انتخابات برگزار شود و حکومت تریاک حاکم شود.

ماندگار افزوده است: "انتشار این مقاله با زبانی برهنه و برنده انتقادی که از مرز عفت هم گذشته است، می تواند انزوای حامد کرزی را از جامعه جهانی نشان بدهد."

به نظر سرمقاله نویس روزنامه، مطلب روزنامه گاردین "توهین محض" نیست، بلکه بیانگر "لبریز شدن کاسه صبر دنیای بیرون" نسبت "تداوم بی مدیریتی، ناکارآیی و عدم درک درست از موقعیت افغانستان و جامعه جهانی از جانب دولتمردان افغانستان" است.

روزنامه سروش ملت هم با اشاره به همین موضوع هشدار داده است که "انگلیس ها نباید با اقدامات مداخله گرانه و توهین آمیز، غرور مردم افغانستان را علیه خود تحریک کنند."

روزنامه همچنین نوشته که دولت موجود "با همه ضعفها واشتباهات" خود، دولتی برآمده از آرای مردم افغانستان و نماینده رسمی مردم این کشور است و اهانت به این دولت اهانت به همه مردم افغانستان شمرده می شود.

سروش ملت افزوده که اگر در روزهای اخیر تلفات سربازان بریتانیایی در افغانستان افزایش یافته، نتیجه سیاست خود بریتانیا و تامین منافع خود این کشور است.

نخست در مطلب اصلی خود با عنوان "از رویاهای شاهانه تا خودفریبی های ملی گرایانه" با اشاره به نزدیک شدن سی و ششمین سالروز کودتای داوود خان نوشته که اکنون موقعیت سیاسی افغانستان از جهت های زیادی شبیه موقعیت سیاسی این کشور در سال ۱۳۵۵ است.

داوود خان در ۲۶ سرطان/تیر ۱۳۵۲ علیه محمد ظاهر شاه سابق افغانستان کودتا کرد، نظام سلطنتی را ساقط و جمهوری را در کشور اعلام کرد.

به نظر نویسنده، برخوردهای "خودفریبانه" داوود خان با نشانه های بحران، زمینه کودتای هفتم ثور/اردیبهشت ۱۳۵۷ را فراهم کرد و حالا آقای کرزی هم در شرایط حساس کنونی، "برخوردهای داوود خانی" می کند.

نویسنده نخست معتقد است که داوود خان مقتدرانه به شوروی پیشین "نه" گفت و حالا آقای کرزی هم می خواهد به آمریکا بگوید که بدون حمایت این کشور هم می تواند در انتخابات برنده می شود، در حالی که به نظر نخست، افغانستان به اندازه خود انتخابات به حمایت جامعه جهانی و آمریکا نیازمند است.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به مسدود ماندن صدها مکتب در مناطق جنوبی افغانستان تاکید کرده که مبارزه با بستن مدارس "تکلیف شرعی" هر مسلمان است.

به نوشته انیس تنها در ولایت زابل ۱۵۰ مکتب به روی دانش آموزان بسته است و در هر یک از ولایت های پکتیکا، هلمند، ارزگان و فراه هم در همین حدود مکتب بسته است.

روزنامه پیشنهاد کرده است که برای بازگشایی مدارس باید با همکاری روحانیون و افراد با نفوذ محلی اقدام شود.

مطالب مرتبط