'وضعیت پیچیده' افغانستان در آستانه انتخابات

مرد افغان و سرباز ناتو
Image caption مرد افغان و سرباز ناتو

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، وضعیت این کشور را در آستانه برگزاری انتخابات، "نهایت پیچیده" توصیف کرده است.

کای آیدی در یک مطلب تحلیلی نوشته است که نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات و همزمان، ادامه عملیات بزرگ نظامی در این کشور، افغانستان را در وضعیت پیچیده ای قرار داده که "ظرف سالهای گذشته سابقه نداشته است."

آقای آیدی اما تاکید می کند که اگر این وضعیت به درستی کنترل شود، می تواند به نقطه عطفی در تلاشها برای پایان دادن به خشونت در این کشور تبدیل شود.

افغانستان در بیست و نهم اسد/مرداد (بیست آگوست) شاهد برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در تاریخ خود است.

چهل و یک نفر برای ریاست جمهوری و بیش از سه هزار نفر دیگر برای انتخابات شوراهای ولایتی ثبت نام کرده اند.

اما ادامه نا امنی ها و عدم کنترل دولت افغانستان بر چندین ولسوالی در جنوب این کشور، برگزاری انتخابات سراسری در افغانستان را با چالش جدی مواجه کرده است.

'نتایج قابل قبول'

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می نویسد: "انتخابات بیستم آگوست، فراتر از انتخاب رهبران آینده افغانستان است. پس از سالها جنگ و برنامه های توسعه ای که توقعات مردم افغانستان را برآورده نکرده، مهم است تا اعتماد مردم را نسبت به روند دموکراسی تقویت کرده و نیز نهادهای دموکراتیک افغانستان تقویت شوند."

آقای آیدی می افزاید: "از این رو مهم است تا زمینه های مساویانه رقابت فراهم شود تا اساسی را برای جریان قابل اعتبار و سراسری انتخابات بنا نهاده و منجر به نتایجی شود که برای مردم افغانستان قابل قبول باشد. نتیجه یک انتخاباتی که جنجال برانگیز بوده و به مشروعیت دولت آینده صدمه بزند، به نفع هیچ کسی نخواهد بود."

به این بهانه، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان از تمامی نهادهای دولتی و امنیتی این کشور درخواست کرده که از مداخله در امور انتخابات خودداری کرده و اجازه دهند مردم آزادانه به نامزد مورد توجه خود رای دهند.

'رای به جای گلوله'

کای آیدی همچنین از تمامی شهروندان افغان خواسته که در انتخابات بیستم آگوست شرکت کنند.

آقای آیدی تاکید کرده که شرکت هر شهروند افغان – بدون استثنا - در انتخابات از اهمیت زیادی برخوردار است و افزوده که این درخواست شامل آنهایی نیز می شود که "به جای رای از گلوله کار می گیرند."

Image caption آقای آیدی گفت از آنانیکه "از گلوله به جای رای کار می گیرند" می خواهد تا در انتخابات شرکت کنند

منظور آقای آیدی گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان است که انتخابات این کشور را تحریم کرده و اعلام کرده اند که از رفتن مردم به پای صندوق های رای جلوگیری خواهند کرد.

یک سخنگوی طالبان به بی بی سی گفت که آنها برگزاری انتخابات را در افغانستان مشروع نمی دانند چون به گفته او، این انتخابات از سوی آمریکا برگزار شده و "اراده مردم افغانستان در آن تمثیل نمی شود."

هم اکنون عملیات بزرگ نظامی در جنوب افغانستان در حال اجرا است که هدف آن پاکسازی بیش از ده ولسوالی از وجود طالبان و فراهم کردن زمینه های برگزاری انتخابات در آن مناطق است.

کمتر از چهل روز به برگزاری انتخابات مانده و نیروهای امنیتی وظیفه دارند تا ظرف هفته های آینده این ولسوالی ها را پاکسازی کرده و حاکمیت دولت مرکزی را در آن تامین کنند، تا کمیسیون انتخابات وقت کافی برای ایجاد دفاتر انتخاباتی و تشویق مردم به شرکت در انتخابات داشته باشد.

انتظارات جامعه بین المللی

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، در مقاله خود به رابطه جامعه بین المللی و انتخابات افغانستان نیز اشاره کرده و با آنکه به عدم "مداخله" جامعه جهانی در امور انتخاباتی افغانستان تاکید کرده، افزوده است که کشورهای جهان، توقعات مشخصی از دولت آینده افغانستان دارند که باید برآورده شود.

آقای آیدی با اشاره به برخی از این توقعات نوشته است که یکی از انتظارات جدی جامعه بین المللی از دولت آینده افغانستان، برخوردار بودن از توانایی لازم برای مبارزه با فساد و تقویت حاکمیت دولتی در ولایات افغانستان است.

در این نوشته آمده است که توقعات دیگر جامعه جهانی، شامل حفظ "روابط محکم و سازنده" با کشور همسایه پاکستان و "راه اندازی برنامه گسترده و قابل قبول مصالحه" می شود که "به حقوق تمامی شهروندان افغان به شمول مردان، زنان و کودکان احترام گذاشته و بخشهای مختلف جامعه افغانی را دور هم جمع کند."

ناظران امور باور دارند که برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، برای تجربه دموکراسی در این کشور که سالها جنگ داخلی را تجربه کرده و هم اکنون نیز با خشونتهای فزاینده دست و پنجه نرم می کند، از اهمیت خاصی برخوردار است.

اما چگونگی برگزاری انتخابات و میزان شفافیت در آن نیز از مسایل اصلی در این زمینه است که انتظار می رود زیر ذره بین جامعه بین المللی و نهادهای آزاد قرار گیرد.

مطالب مرتبط