اوباما:ادعای 'کشتار دسته جمعی طالبان' بررسی می شود

ژنرال دوستم پس از آنکه سربازانش طالبان را در سال 2001 در شمال افغانستان شکست دادند
Image caption ژنرال دوستم پس از آنکه سربازانش طالبان را در سال 2001 در شمال افغانستان شکست دادند

رئیس جمهوری آمریکا می گوید در حال بررسی ادعاها در مورد یک کشتار دسته جمعی در افغانستان پس از شکست گروه طالبان در شمال این کشور است.

باراک اوباما، به سی ان ان گفت که او به مسئولان گفته است تا شواهد را در این مورد برای او جمع آوری کنند و احتمال می رود که دستور تحقیقات همه جانبه در این مورد را نیز صادر کند.

این ادعاها شامل کشتن صدها و یا حتی هزاران نفر از جنگجویان گروه طالبان می شود که گفته شده در اواخر سال 2001 پس از آنکه خود را به نیروهای تحت حمایت آمریکا در شمال افغانستان تسلیم کردند، به قتل رسیدند.

این جنگجویان در بازداشت ژنرال عبدالرشید دوستم، یک فرمانده جهادی مورد حمایت آمریکا قرار داشتند.

ادعا می شود که زندانیان طالبان در کانینترهای سربسته حبس شدند تا همانجا خفه شوند و یا هم از پشت دیوارهای کانتینرها، مورد شلیک گلوله قرار گرفتند.

این ادعاها نخست در سال 2002 مطرح شد، اما هیچ تحقیقات رسمی در این مورد صورت نگرفت.

این مسئله به ویژه پس از آن دوباره بالا گرفت که ژنرال دوستم، ماه گذشته دوباره به عنوان رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان منصوب شد.

'باید بدانیم'

حالا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید او این قضیه را بررسی خواهد کرد.

آقای اوباما به سی ان ان گفت: "علایمی در مورد اینکه این قضیه به درستی تحقیق نشده، اخیرا توجه مرا به خود جلب کرد."

او افزود: "بنا بر این من از گروه امنیت ملی خود درخواست کردم که شواهدی را (در این باره) برای من جمع آوری کنند، و پس از آنکه تمامی شواهد را در این باره جمع آوری کردیم، تصمیم خواهیم گرفت که چگونه به آن رسیدگی کنیم."

در جواب به این سوال که آیا او دستور تحقیقات همه جانبه در این مورد را صادر خواهد کرد یا نه، گفت: "فکر می کنم هر کشوری که زمانی درگیر جنگ بوده، مسئولیت هایی دارد."

او افزود: "و اگر واضح شود که برخوردهای ما به هر طریقی، در هماهنگی با نقض قوانین جنگی قرار داشته، من فکر می کنم که باید در مورد آن بدانیم."

براساس گزارشی که نیوزویک در سال 2002 منتشر کرد، زندانیان طالبان در درون کانتینرها زمانی خفه شدند و جان دادند که از قندوز در شمال افغانستان، به زندان شبرغان منتقل می شدند.

تعداد کسانی که در این حوادث کشته شدند، از چندین صد نفر تا حدود دو هزار تن تخمین زده می شود.

مطالب مرتبط