'کمپاین پنجاه درصد' برای حقوق زنان افغان

پشتی کتاب

شماری از فعالان حقوق زنان در افغانستان، جزوه ای را حاوی درخواست ها و مطالبات زنان افغان، به عنوان رئیس جمهوری آینده این کشور منتشر کرده اند.

این فعالان که در شهرهای کابل، هرات و مزار شریف فعالیت دارند می گویند، با تشکیل ائتلافی موسوم به "کمپاین 50 درصد" می خواهند "صدای زنان را به گوش مسئولان برسانند."

"کمپاین 50 درصد" اشاره ای به زنان افغانستان است که به گفته این فعالان، نیمی از جامعه و یا نیمی از رای دهندگان را تشکیل می دهند و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید برای به دست آوردن رای آنها به خواسته های زنان توجه کنند.

منتشر کنندگان این جزوه، از رئیس جمهوری آینده افغانستان خواسته اند در برنامه های کاری خود به مطالبات و خواسته های زنان که به گفته آنها خواهان دستیابی به "زندگی بهتر در حوزه های اجتماعی و سیاسی" هستند، پاسخ روشن و شفاف داده و آن را در عمل پیاده کنند.

تامین امنیت اجتماعی زنان در عرصه های اشتغال، ازدواج و رفع محدودیت های انتخاب شغل و ارتقای ظرفیت کاری و همچنین دسترسی عادلانه زنان به سیستم قضایی و رفع تبعیض میان مردان و زنان، از خواست های این نهاد مدنی از رئیس جمهوری آینده افغانستان است.

در این جزوه، همچنین از رئیس جمهوری آینده افغانستان خواسته شده تا با ایجاد اشتغال برای زنان، به برابری حقوق اقتصادی زنان و مردان کمک کند و اجازه دهد به وابستگی اقتصادی زنان به مردان پایان داده شود.

در بخشی از این جزوه آمده است "دولت باید متعهد به برقراری توازن جنسیتی در هیات ها و کمیته های دولتی و همچنین در واحدهای اداری عمومی در بخش های قضایی به منظور تحقق حضور برابر زنان و مردان در کلیه مقام های دولتی باشد."

'قربانیان اصلی'

این فعالان حقوق زنان، همچنین نسبت به طرح مذاکره دولت و گروه طالبان که از سوی شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مورد حمایت قرار گرفته، ابراز نگرانی کرده و نوشته اند که بیم آن می رود اجرای چنین برنامه ای به حقوق بشری زنان افغانستان آسیب بزند.

اعضای "کمپاین 50 درصد" به این باورند که زنان "قربانیان اصلی" این مذاکرت خواهند بود و ابراز نگرانی کرده اند که صلح و امنیت ناشی از مذاکره با گروه طالبان، به قیمت "نادیده گرفتن حقوق زنان" به دست خواهد آمد.

نگرانی های مشابه، در گذشته نیز از سوی شماری از فعالان حقوق زنان افغانستان مطرح شده است.

این فعالان نگران هستند که طالبان، با آشتی با دولت مرکزی افغانستان و "تقسیم قدرت" صحنه را برای حضور فعال زنان محدود خواهند کرد.

در انتخابات افغانستان که قرار است در 29 اسد/مرداد برگزار شود، تعداد قابل ملاحظه ای از زنان به عنوان نامزد ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی حضور یافته اند.

مطالب مرتبط